Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Orbán přiškrtí proud uprchlíků, s Maďary konzultuje imigraci a terorismus

Maďarský premiér Viktor Orbán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský premiér Viktor Orbán. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ/PRAHA Kdysi bylo Maďarsko první zemí, která v létě 1989 na několika místech narušila železnou oponu a pootevřela hranice na Západ. Nyní by mohlo Maďarsko kvůli obavám z nekontrolovaného přílivu běženců nejenom z Kosova, ale i Afghánistánu výrazně zpřísnit režim na své jižní a východní hranici.

Opatření by se týkalo nejenom hranice se Srbskem, ale i Chorvatskem a Rumunskem, které i přes členství v EU ještě nejsou součástí schengenského prostoru. Uvažuje se například o vybudování hraničních zábran nebo o urychlení repatriace uprchlíků.

Vyplývá to z plánů vlády premiéra Viktora Orbána, podle nichž má být příslušný zákon připraven ještě do léta. Jeho schválení v parlamentu, kde má Orbánova pravicová strana FIDESZ-MPSZ většinu, by pak bylo formalitou.

Uprchlíci míří dál do západní Evropy

Čísla o počtu uprchlíků v Maďarsku jsou jednoznačná. Od ledna do května letošního roku překročilo hranice přes 50 000 běženců, což je více než za celý rok 2014. Většina pochází z Kosova nebo Afghánistánu, zatímco loni byli největší skupinou Syřané.

Většina uprchlíků, kteří požádali v Maďarsku o azyl, pokračují do dalších zemí Evropské unie. Proto již Německo a Rakousko maďarské vládě signalizovaly, že plánují letos poslat okolo 15 tisíc imigrantů zpět do Maďarska, protože se zde registrovali jako v první členské zemi EU.

A právě tomu by měla nová legislativa zabránit. „Chceme přijmout zákon, podle něhož všichni ti, kteří vstoupí na území Maďarska z bezpečné země a z bezpečné tranzitní země, nemohou v Maďarsku požádat o azyl,“ uvedl k tomu šéf poslaneckého klubu maďarské vládní strany Antal Rogan.

Vláda k tématu uspořádala tzv. „národní konzultaci o imigraci a terorismu“. Za tímto účelem rozeslala registrovaným voličům dvanáctibodový dotazník a dala jim možnost vybrat si u každé otázky jednu ze tří odpovědí. Voliči mohou zaslat vyplněné dotazníky zpět do 1. července.

Maďarsko a uprchlíci.

Jak oznámil zahraničněpolitický mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács, koncem minulého týdne se vrátilo zatím pět procent dotazníků, z nichž „drtivá většina voličů podpořila postoj vlády“.

Opozice: Je to divadlo

Nevládní organizace a maďarská levicová opozice dotazníkovou akci označují jako „divadlo“, neboť vláda se pro zpřísnění režimu na hranici země prý rozhodla již dávno. Zároveň kritizují, že formulací otázek se snaží vyvolat dojem, že existuje souvislost mezi uprchlíky a potenciálními teroristy.

Vláda se například ptá: jak důležitá je problematika rostoucího terorismu pro váš vlastní život? Myslíte si, že by se Maďarsko mohlo stát cílem teroristického útoku? Souhlasíte s názorem, že chybná imigrační politika Bruselu může vést k nárůstu terorismu?

Premiér Viktor Orbán otázky dotazníkové akce i plány svého kabinetu obhajuje. V rozhovoru pro maďarskou veřejnoprávní rozhlasovou stanici Kossuth Rádió uvedl, že patří k nejelementárnějším právům každého státu rozhodnout o tom, koho na svém území přijme.

Současné proudy uprchlíků označil jako moderní stěhování národů, které může způsobit „nevratnou civilizační změnu v Evropě“.

Proto prý patří Maďarsko spolu s dalšími středoevropskými státy k těm zemím, které nejvíc odmítají plánované kvóty Evropské komise pro rovnoměrné rozdělení uprchlíků mezi jednotlivé členské země.

Stejný plot jako mezi Bulharskem a Tureckem

Mezi zvažovaná opatření, kterými chce maďarská vláda čelit rostoucímu přílivu běženců, patří i obnovení samostatných jednotek na ostrahu hranic.

Jak uvedl bezpečnostní expert blízký vládě György Nógrádi v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi M1, je vzorem pro chystaná opatření hraniční plot, který začalo stavět Bulharsko na hranici s Tureckem. Dle jeho slov pomohl tento plot výrazně snížit počet syrských uprchlíků, kteří pronikli z tureckého území do Evropské unie.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...