1. prosince 2017 16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Orbán zaútočil na Sorose, používá proti němu i tajné služby. Miliardář chce prý premiéra odstranit

Maďarský premiér Viktor Orbán a americký miliardář George Soros. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský premiér Viktor Orbán a americký miliardář George Soros. | foto: Lidovky.cz

BUDAPEŠŤ Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek prohlásil, že využívá všech nezbytných prostředků, včetně tajných služeb, aby zabránil údajným snahám o jeho svržení ze strany amerického finančníka maďarského původu George Sorose. Nového vrcholu tak dosáhla roztržka mezi oběma muži, kterou naplno rozpoutaly jejich zcela odlišné názory na řešení migrační krize.

„Chceme jinou budoucnost a... bylo mou povinností použít všechny možné prostředky státu, včetně zpravodajských služeb, tajných služeb, zákonné a veřejné debaty,“ řekl Orbán v rozhovoru s maďarským rozhlasem. „Proto jsme si objednali tajnou zprávu o složení, činnosti a vlivu této Sorosovy mašinerie v Maďarsku a Evropě,“ řekl maďarský premiér.

Soros poté na videonahrávce prohlásil, že Maďarsko má pod Orbánovou vládou represivnější režim než za sovětské nadvlády v době studené války. „Na mě nemůže, ale vykořisťuje a utlačuje lidi, kteří jsou v Maďarsku v opozici,“ prohlásil Orbán.

Do voleb prý Sorosovi lidé založí ‚občanská centra‘

Maďarské tajné služby podle Orbána tento týden dokončily zprávu o síti nevládních a dalších organizací financovaných Sorosem v Maďarsku a Evropě. K obsahu zprávy šéf maďarské vlády nesdělil další podrobnosti.

Sorosovy názory se zásadně rozcházejí s postoji Orbánovy vládnoucí strany Fidesz, především pokud jde o problematiku imigrace, kterou premiér považuje za existenční hrozbu pro Evropu. Soros je zastáncem řízené imigrace a pomoci migrantům. Soros kromě toho Orbána označuje za nebezpečného autokrata, zatímco Orbán miliardáře obviňuje z vměšování do maďarské politiky prostřednictvím podpory opozičních skupin.

Před dubnovými volbami, v nichž je Fidesz favoritem, Orbán Sorose podezřívá, že pracuje pro jeho proimigrační oponenty. „Budou podporovat publikace, dělat propagandu, posilovat občanské skupiny a platit stovky, tisíce lidí,“ prohlásil Orbán. Do voleb prý Sorosovi lidé založí „občanská centra“, která se zapojí do maďarské předvolební kampaně.

Mluvčí Sorosovy maďarské odnože nadační sítě Open Society Foundations (OSF) Daniel Makonnen v rozhovoru s agenturou Reuters připustil, že OSF chystá zřídit dvě nová nadační centra v Debrecíně na východě a Pécsi na jihu země. Věnovat se mají vzdělávání, zdravotní péči a programům proti chudobě. Imigrační politika nebo volební kampaň údajně nebudou patřit do jejich agendy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz