25. února 2019 17:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Orbánova nová protiimigrační kampaň je nepřijatelná, říká německá CDU/CSU

Viktor Orbán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Orbán | foto: Reuters

BERLÍN Nejnovější protiimigrační kampaň maďarského premiéra Viktora Orbána je podle německé vládní konzervativní unie CDU/CSU nepřijatelná a překračuje červenou linii. Zahraničním novinářům v Berlíně to v pondělí řekl místopředseda CDU Armin Laschet, podle něhož ale vyloučení Orbánovy strany Fidesz z Evropské lidové strany (ELS) zatím CDU/CSU nepovažuje za nejlepší řešení; a to i přesto, že má kampaň antisemitský podtext.

„Samozřejmě má (antisemitský podtext),“ řekl v pondělí Laschet na adresu plakátové kampaně zaměřené proti šéfovi Evropské komise (EK) Jeanu-Claudu Junckerovi a proti americkému miliardáři a filantropovi maďarského původu Georgi Sorosovi. Maďarská vláda oba dva obviňuje, že chtějí zavést povinné migrační kvóty, oslabit právo členských zemí na ochranu svých hranic a usnadnit migraci pomocí zvláštních víz.

„Ve svém životě už překročil mnoho linií, teď i tu červenou,“ řekl o maďarském premiérovi Orbánovi místopředseda nejsilnější německé strany. „Těší mě ale, že se o tom diskutuje v řadě členských stran ELS, ale především, že CDU a CSU společně řekly, že to je nepřijatelné,“ poznamenal. Připomněl zároveň, že Orbán byl v minulosti opakovaně hostem politických setkání bavorské CSU.

Pro okamžité vyloučení Fideszu z ELS přesto podle něj nyní CDU a CSU nejsou. Základní otázkou podle ministerského předsedy nejlidnatější německé země Severní Porýní-Vestfálsko je to, zda je možné stranu Fidesz neustálým dialogem a spoluprací v rámci ELS vést ke změně. Je teď na Orbánovi, aby ukázal, že se chová podle hodnot ELS, míní Laschet.

Evropská komise obsah maďarské kampaně označila za výmysly a „alternativní údaje“. Orbán ji stále obhajuje i s tvrzením, že „odhaluje migrační plány bruselských byrokratů“.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz