21. února 2018 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Křesťanství zanikne a Západ padne, varuje Orbán. V Maďarsku začala volební kampaň

„Nedovolme Sorosovi, aby se smál jako poslední,“ vyzývá Maďary jeden z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Nedovolme Sorosovi, aby se smál jako poslední,“ vyzývá Maďary jeden z... | foto: Lidové noviny

BUDAPEŠŤ/PRAHA Za sedm týdnů, v neděli 8. dubna, se bude v Maďarsku volit nový parlament. Maďarský premiér, jenž chce získat zpět ústavní většinu, zahájil volební kampaň apokalyptickými obrazy o hrozícím zániku křesťanské Evropy. Bojuje proti muslimům, neziskovkám i Sorosovi.

Dosavadní parlament začal v úterý projednávat soubor zákonů, jež mají stávající konzervativní vládě premiéra Viktora Orbána zajistit volební vítězství.

Jedná se o balík norem, které počítají s omezeními pro činnost nevládních organizací pomáhajících migrantům a žadatelům o azyl. V případě, že jsou financovány ze zahraničí, budou mít nově povinnost odvést 25 procent ze získaných prostředků státu.

Orbánova vláda je již delší dobu viní z toho, že svou činností podporují nezákonnou migraci do Maďarska. A výnosy z mimořádné daně mají dle vlády sloužit k financování ochrany hranic.

K dalším ustanovením patří, že pracovníkům neziskových organizací má být zakázán vstup do hraničního pásu v šířce osmi kilometrů od hranic. Pokud budou chtít svou činnost i nadále vykonávat, dostanou povinnost se registrovat u ministerstva vnitra a musejí počítat i s tím, že jejich činnost budou zkoumat tajné služby.

Státní tajemník na ministerstvu spravedlnosti Pál Völner označil soubor opatření za „legitimní kroky k zajištění hranic a proti organizacím podporujícím nezákonnou migraci“.

Naopak spolupředsedkyně maďarského Helsinského výboru Márta Pardaviová viní vládu, že chce nevládní organizace „uškrtit“. Plánované zákony figurují pod souhrnným označením „Stop Soros“. Tím vláda pokračuje v kampani proti americkému finančníkovi s maďarskými kořeny Georgi Sorosovi, jehož viní z údajného sponzorování aktivit podporujících migraci.

Proti plánům vlády protestovaly ve společném dopise dvě stovky evropských lidskoprávních organizací.

Čekání na dvoutřetinovou většinu

Je ovšem otevřeným tajemstvím, že současná vládní většina tvořená pravicově-konzervativní stranou Fidesz a křesťanskými demokraty (KDNP) se schválením kontroverzních norem do voleb příliš nepočítá.

Vzhledem k tomu, že Orbánova vláda tradičně spojuje migraci s otázkou národní bezpečnosti, je k jejich schválení zapotřebí dvoutřetinová ústavní většina.

Tu ale koalice Fidesz a KDNP nyní nemá. Naopak opozice sahající od Zelených ze strany LMP („Politika může být jiná“) přes Demokratickou koalici expremiéra Ference Gyurcsánye a socialisty až po pravicové radikály ze strany Jobbik již avizovala, že pro návrhy ruku nezvedne.

To dává zároveň vládní straně možnost označit opozici za „nepřátele maďarského národa“. I proto nechala rozmístit po zemi další sérii plakátů zachycujících miliardáře Sorose obklopeného lídry maďarských opozičních stran, jež mají evokovat, že jsou na amerického finančníka napojeni a získávají od něho peníze.

Přesně to v kampani nahrává do karet Fidesz a umožní jí prezentovat se jako „jediná ochránkyně maďarských zájmů“.

Kampaň ve velkém stylu

Orbán minulý víkend oficiálně zahájil kampaň, a to ve velkém stylu. Z titulu funkce jednoho z viceprezidentů Křesťanskodemokratické internacionály (CDI) sezval do Budapešti řadu klíčových postav tohoto proudu.

Mezi nimi nechyběla řada bývalých politických lídrů, jako je někdejší španělský premiér José María Aznar či kolumbijský exprezident Andrés Pastrana. Ti všichni šéfovi maďarské vlády vyjadřovali sympatie v míře, jaké se mu mezi jeho současnými evropskými partnery nedostává.

O den později pak Orbán v Budapešti pronesl projev, v němž varoval, že evropská velkoměsta budou mít brzy převážně muslimské obyvatelstvo. Klíčoví politici v Berlíně, Paříži a Bruselu prý svou liberální migrační politikou „připravili půdu pro zánik křesťanství a naopak rozpínání islámu.“

„Národy přestanou existovat, Západ padne, přičemž Evropa si toho ani nevšimne,“ řekl doslova.