Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Organizace zaštiťující oběti holokaustu přijde o charitativní status. Prý se paktuje s extrémní levicí

Sedmadvacátý leden je mezinárodně uznáván za den památky obětí holokaustu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedmadvacátý leden je mezinárodně uznáván za den památky obětí holokaustu. | foto: Agency Gazeta/Kuba OciepaReuters

BERLÍN Jedna z největších a nejstarších organizací, které zaštiťují oběti nacistického režimu přijde o neziskový, charitativní status. Důvodem k tomu má být podle dostupných informací spojení mezi Unií pronásledovaných nacistickým režimem (jak se organizace nazývá - se zkratkou VVN-BdA) a extrémní levicí. Zmíněný status mimo jiné poskytuje podobným skupinám mnohé finanční výhody.

Podle dopisu zaslaného zástupcům Unie (jinak také Federace Antifašistů), který mají německá média k dispozici, za rozhodnutím berlínského finančního úřadu stojí zpráva místní bavorské rozvědky, která zařadila VVN-BdA na seznam organizací, které úzce spolupracují se zástupci extrémní levice. Úřady některých spolkových zemí (například Severní Porýní-Vestfálsko) však organizaci nadále uznává jako neziskovou),

Proti rozhodnutí úřadu se ohradila nejen samotná Unie, ale i zástupci některých stran v Bundestagu (například Zaklin Nasticová ze strany Levice) či dalších neziskových organizací. Šéf odnože Přátel přírody a bývalý německý ministr životního prostředí podle Deustche Welle označil rozhodnutí za „alarmující signál pro demokratickou společnost“. 

Neziskový status osvobozuje organizace od některých daní a podporovatelům umožňuje si své příspěvky z daní odepsat.V příspěvku na facebooku VVN-BdA uvedla, že zpětné vyučtování daně by mohlo dosáhnout obrovské částky a celou organizaci zničit.

„Je naprosto absurdní, že takováto asociace může v Berlíně v očích zákona ztratit své charitativní postavení,“ uvedl šéf berlínské Strany Zelených Werner Grag pro Die Tageszeitung. „A to ještě na základě zprávy podružné bavorské agentury,“ dodal.

Podle zmíněné zprávy kontrarozvědky se VVN-BdA nezaměřuje jen na boj s extrémní pravicí. Považuje prý jakékoliv „nemarxistický systém“ za potenciálně fašistický. Zároveň také citovala článek, který napsal tiskový mluvčí VVN-BdA Ulrich Schneider. Ten měl přímo podpořit blokádu neonacistické demonstrace. Vyšetřovatelé to označili za důkaz, že Unie považuje krajně levicové strany za své spojence.

VVN-BdA, která původně vznikla v roce 1947, se sama popisuje jako nestranná aliance obětí nacistického režimu, členů odboje a anifašistů všech generací. V politice se však Unie angažovala i během studené války a to v obou částech Německa. 

Na Západě byla podle některých hlasů hluboce ovlivňována Německou komunistickou stranou (DKP), zatímco ve Východním Německu dokonce získala několik mandátů ve sněmovně. V roce 1953 pak došlo k rozpuštění organizace. Momentálně má VVN-BdA zhruba šest tisíc aktivních členů.

Podle názorů některých kritiků i části médií se finanční úřady snaží omezit působnost především neziskovým organizacím, které se snaží promlouvat do politiky. Podle Der Spiegel má podobnou rétoriku i současný německým ministr financí a vicekancléř Olaf Scholz (Sociálnědemokratická strana Německa - SPD). Ten podle týdeníku mluví o tom, že charititavním skupinám, které se snaží ovlivnit politickou scénu zruší některé daňové úlevy.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

FIT Dental, s.r.o.
Zubní lékař / ka

FIT Dental, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč