27. prosince 2015 13:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Organizovaná invaze Evropy‘. Zemanův vánoční projev zaujal britská média

Vánoční poselství pronesl Miloš Zeman na 2. svátek vánoční ve 13:00. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční poselství pronesl Miloš Zeman na 2. svátek vánoční ve 13:00. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Vánočního projevu prezidenta Miloše Zemana a zejména tvrzení, že letošní migrace je organizovaná invaze do Evropy, si všímají zahraniční média. Hojně informují o jeho nápadu, že by uprchlíci místo cesty do Evropy měli raději bojovat s Islámským státem. Připomínají i další Zemanovy kontroverzní výroky z poslední doby.

Britský The Guardian ze Zemanova projevu dokonce udělal hlavní článek na svých webových stránkách. Zpravodajský server píše o tom, že to není poprvé, co český prezident zaujímá kontroverzní stanovisko k nejhorší migrační krizi Evropy od 2. světové války. Připomíná i jeho výstup k výročí 17. listopadu po boku krajně pravicových politiků a islámských odpůrců.

Zeman se se svými vánočními výroky dostal na hlavní stránku zpravodajského...

Zeman se se svými vánočními výroky dostal na hlavní stránku zpravodajského serveru The Guardian.

Zpravodajové nepomíjejí ani Zemanovo nedávné prohlášení, že Česko by mělo přijmout euro hned, jak Řecko vystoupí z eurozóny. Tento výrok vedl k odjezdu řeckého velvyslance ze země.

Český prezident neunikl ani pozornosti serveru The Telegraph. Ten zdůrazňuje Zemanův záměr projevit soucit s uprchlíky, kteří jsou staří a nemocní, či s dětmi. Podle něj je 70 procent Čechů proti příchodu migrantů do země.

Zahraniční média referují i o postoji premiéra Bohuslava Sobotky k vánočnímu projevu prezidenta. Podle Sobotky zůstal Zeman u předsudků a zjednodušování problému.

Při projevu kritizoval český prezident politiky, kteří zlehčují závažnost migrační krize. „Česko je naše země a není a ani nemůže být pro všechny,“ zakončil své vánoční poselství.

„Někdy si připadám jako Kassandra, která varuje před vtažením trojského koně do města, a jsem hluboce přesvědčen o tom, že to, čemu čelíme, je organizovaná invaze, a nikoli spontánní pohyb uprchlíků,“ vysvětlil Zeman.

Zeman se při svém sobotním poselství věnoval také ekonomickému růstu Česka a nízké nezaměstnanosti. Současná vláda podle něj vymanila hospodářství ze svěrací kazajky škrtících opatření pravicových vlád. „Blbá nálada skončila,“ dodal Zeman.

pakPavlína Kindlová
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!