Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Originální boj s koronavirem v Panamě. Ženy se nesetkají s muži, každé pohlaví může ven jindy

Kontrola dokladů v Panama City. Policie o uplynulém víkendu zadržela více než... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontrola dokladů v Panama City. Policie o uplynulém víkendu zadržela více než... | foto: Reuters

Panama/Praha  S nezvyklým způsobem v boji proti novému typu koronaviru přišli v Panamě. Tři dny v týdnu můžou pro nezbytné potraviny vycházet pouze ženy, tři dny muži. Za novým opatřením podle tamního prezidenta Laurentina Cortiza stojí nedodržování dříve určených pravidel.

Pondělí, středa a pátek - to jsou dny, kdy muži v Panamě nesmí opustit svůj domov, venku jim hrozí postih. Ve zmíněné dny totiž vládní činitelé povolili volný pohyb jen ženám. Muži na oplátku mají právo vycházet v úterý, ve čtvrtek a v sobotu. Pokaždé jen na nákup, a to po dobu maximálně dvou hodin. V neděli musí doma zůstat všichni. Nařízení platí od středy. 

Panamská vláda již dříve lidem v zemi nařídila, aby neopouštěli své domovy, pokud to není nezbytně nutné. Mezi 21:00 až 5:00 platil úplný zákaz vycházení. Tamní obyvatelé ale podle CNN nařízení nerespektovali a v ulicích se stále nacházelo mnoho osob. „Velké množství lidí pohybujících se mimo své domovy navzdory povinné národní karanténě vedlo vládu k přijetí přísnějších opatření,“ konstatoval v prohlášení na Twitteru prezident Panamy Laurentino Cortizo.

Kromě rozdělení vyhrazených dnů pro ženy a muže nově lidé musí stihnout nakoupit do páté hodiny odpolední, poté pohyb venku nebude možný.

Podobně jako Česká republika má Panama uzavřené hranice, jen s tím rozdílem, že do země nesmí zvenčí přicestovat ani panamští občané. Podle statistik americké Univerzity Johna Hopkinse, která eviduje počty o nakažených koronavirem po celém světě, je v Panamě nakažených přes 1300 obyvatel, zemřelo dvaatřicet lidí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...