5. listopadu 2016 13:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Orli bojují proti dronům: dravci mají zabránit pašování drog do vězení

Orel skalní (Aquila chrysaetos). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orel skalní (Aquila chrysaetos). | foto: wiki

Britská vězeňská služba plánuje speciálně vycvičit orly, aby dokázali zneškodnit drony, a tak zabránili pašování drog a zbraní do věznic. Informoval o tom britský ministr spravedlnosti Sam Gyimah.

O nápadu využít dravce k vyhledávání dronů promluvil i poslanec za konzervativní stranu Desmond Swayne. Ten poukázal na to, že podobnou praxi už dříve zavedla holandská vězeňská služba.

Pracovníci britské metropolitní policie jsou z možného využití orlů nadšení, což deníku The Independent potvrdila i policejní mluvčí. Ta oznámila, že bezpečnostní sbor vítá každou novinku, která by mu v boji proti zločinu pomohla. Jak dravé ptáky efektivně využít, se nyní Britové chtějí naučit od svých holanských kolegů.

Drony se v posledních měsících staly velkým problémem. Tyto malé bezpilotní stroje se dostanou téměř kamkoli. Toho využívají i spojenci vězňů a zvenčí jim posílají zbraně, drogy a další zakázané předměty, například telefony nebo sim karty. Vězni se tak snadno dostanou k věcem, které mohou zneužít k další trestné činnosti.

Dron Predator amerického letectva.
Federální policie používá drony v boji proti Islámského státu v Qayyaře.

Obava panuje také z toho, že drony začnou ovládat teroristé. Policie by tak orly mohla využít k obraně před případnými bombovými útoky. Ptáci by podle informací britského deníku v budoucnu mohli hlídat také Buckinghamský palác či jaderné elektrárny.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.