30. srpna 2019 21:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ošetřovatel v Německu zabíjel pacienty. Vyvolal u nich kritický stav a pak se je pokoušel oživovat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

BERLÍN Někdejší nemocniční pečovatel v Německu podle vyšetřovatelů podával pacientům léky, aby u nich vyvolal kritický stav a následně se je mohl pokoušet oživovat. V pátek o tom informovala agentura DPA s tím, že nejméně pět lidí tak muž připravil o život a u dalších dvou se o to pokusil. Prokuratura nyní prověřuje, zda není zodpovědný ještě za další případy.

Incidenty se staly od března 2015 do března 2016 v západoněmecké spolkové zemi Sársko. V té době tam muž pracoval na klinice ve městě Völklingen. Úmrtí pacientů tehdy s ohledem na jejich zdravotní stav nevyvolala žádná podezření. Prokuratura ale mezitím nechala exhumovat sedm těl a na základě toxikologických testů u většiny zjistila léky neschválené lékařem.

Vyšetřovatelé se úmrtími začali zabývat v červnu 2016, kdy se v Saarburgu v Porýní-Falci muž snažil dostat k pacientovi s tím, že ho musí nezbytně vyšetřit. U sebe měl tehdy defibrilátor. Přivolaná policie jej zadržela a zjistila, že pracuje v sárském Homburgu na jednotce intenzivní péče, ale na směnu nenastoupil. Ukázalo se také, že v Homburgu, kde začal pracovat po propuštění z völklingenské nemocnice, se o něj zajímá interní inspekce, neboť jedné pacientce nepodal předepsané léky.

Muž je nyní ve vězení, kde si odpykává tříletý trest vězení za jiný případ, konkrétně za podvod, neboť tvrdil, že je vystudovaný lékař. Podle prokuratury v minulosti pracoval také v nemocnicích ve Wiesbadenu a Frankfurtu nad Mohanem. O jeho tamní činnost se už policie také zajímá.

Nově zveřejněný případ v Německu vyvolal vzpomínky na někdejšího ošetřovatele Nielse Högela, který byl v červnu odsouzen k doživotnímu vězení za vraždu 85 pacientů. Högel je označován za největšího sériového vraha v dějinách poválečného Německa. Své oběti zabíjel v letech 2000 až 2005 na klinikách v severoněmeckých městech Oldenburg a Delmenhorst.

Högel pomocí léků ovlivňujících činnost srdce přiváděl pacienty do stavu vyžadujícího oživování, aby při jejich následné záchraně mohl prokazovat své schopnosti. Oživit se mu je ale často nepodařilo.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...