7. listopadu 2017 5:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Osm členů rodiny zemřelo během jediného odpoledne. Útočník střílel i pětileté děti

Malé město drží za 26 obětí vigílie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malé město drží za 26 obětí vigílie. | foto: Reuters

SUTHERLAND SPRINGS/PRAHA Crystal Holcombová byla v osmém měsíci těhotenství. V kostele byla s pěti svými dětmi. Útok střelce přežily jen dvě. Rodina Holcombova přišla během jednoho odpoledne o osm členů rodiny. Při útoku střelce v Texasu zemřelo 26 lidí, podle šerifa bylo mezi nimi 12-14 dětí.

„Nepila, ani nekouřila. Jen se starala o děti. Chovala kozy a dělala domácí sýr a takové věci, víte?“ řekl o Crystal Holcombové její bratranec a měl slzy v očích. „Nechodila tančit nebo něco takového. Byli staromódní, při zemi.“

Crystal Holcombová byla v osmém měsíci těhotenství. Na nedělní mši šla společně se svými pěti dětmi. Její manžel zrovna nemohl. Crystal seděla v lavici ještě se svým tchánem, tchyní, švagrem a jeho dítětem.

Forenzní vyšetřovatelé FBI na místě útoku.
Policisté u baptistického kostela.

Do kostela kolem půl dvanácté vtrhl útočník Devin Patrick Kelley oblečený v černém a v ruce držel útočnou pušku. Osm členů rodiny Holcombových nepřežilo. Dvě děti Crystal jsou v kritickém stavu, mladší je tříleté.

Útočník si místo vybral cíleně, uvedl texaský guvernér Greg Abbott. Střelec podle šerifa Joe Tackitta vraždil v kostele, kam chodili příbuzní jeho ženy.

„Všichni se tu navzájem znali,“ uvedl pro San Antonio News bratranec Holcombové Nick Uhlig, jehož rodina žila v komunitě již tři generace. „Nikdy by vás nenapadlo, že něco tak strašného by se odehrálo tady – je to tak malá komunita.“

Baptistický kostel podle Uhliga fungoval nejen jako náboženské centrum, zajišťoval také komunitní servis. Vybírali příspěvky, aby dělali chléb pro ty, kteří si to nemohli dovolit. Každý čtvrtek například rodiny navařily jídlo a kdokoliv, kdo prošel skrze dveře, se mohl najíst.

„Mohl přijít úplně kdokoliv. Nezáleželo na tom, jakou víru vyznávali,“ vysvětlil Uhlig. „Dělali jsme všechno, co jen mohla církev nabídnout.“

Kryla děti vlastním tělem

Rodina Holcombova však nebyla jedinou rodinou, kterou útok tragicky zasáhl. Michael Ward ztratil v kostele pět členů své rodiny. Svou švagrovou, tři neteře a jednoho synovce. Tomu bylo teprve pět let.

„Druhého synovce jsem našel venku se čtyřmi střelami v těle,“ řekl Ward pro CNN. Malý chlapec by měl i přes čtyři střelné rány přežít. „Rhianně kulka rozbila brýle, ale podařilo se jí schovat pod lavicí,“ popsal  Ward, jak přežila jeho neteř. Joann Wardová, matka dětí, takové štěstí neměla. 

Když útočník vtrhl do kostela, strhla Wardová své děti na zem a snažila se je krýt vlastním tělem. Její dcera Brooke zemřela společně s ní na místě. Druhá dcera, pětiletá Emily, utrpěla několik střelných poranění a zemřela po převozu do nemocnice.

Nedělní střelba v baptistickém kostele ve městě Sutherland Springs v americkém státě Texas si vyžádala 26 obětí na životech a dalších asi 20 osob bylo zraněno. Pachatelem byl někdejší příslušník amerického letectva, který byl trestán za domácí násilí a ze služeb následně propuštěn. 

Podle amerického tisku útočil šestadvacetiletý běloch Devin Kelley, který podle dostupných informací neměl vazby na teroristickou organizaci. Obětem tragédie bylo podle policie pět až 72 let.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz