1. října 2012 15:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Osm tisíc německých dětí onemocnělo střevní infekcí. Neví se, co ji způsobilo

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

BERLÍN Počet dětí, které postihla ve východních částech Německa v posledních dnech střevní infekce, stoupl podle německého ministerstva zdravotnictví ze 4500 na 8400.

V Berlíně a okolních spolkových zemích byly registrovány nové případy onemocnění, které se projevuje hlavně zvracením a průjmy. Po přesné příčině nemoci se stále pátrá. Onemocnění nemá dramatický průběh. Většina dětí se během dvou dní zotavuje a není třeba je hospitalizovat. Některá školní a předškolní zařízení musela být ale dočasně zavřena.

Novoviry nebo salmonely

Hygienici dosud nezjistili příčinu epidemie. S velkou pravděpodobností půjde ale o nákazu z jídla, protože ve velké části postižených škol provozuje jídelny stejná společnost.

Odborníci mají za to, že infekci mají zřejmě na svědomí noroviry nebo salmonely. Noroviry způsobují záněty žaludku a tenkého střeva, které se rychle šíří. Bakterie rodu salmonela způsobují o něco vážnější salmonelózu.

V Sasku byl podle agentury dapd nejméně v 16 případech prokázán norovirus, který se přenáší hlavně prostřednictvím kontaminovaných potravin a vody.

Lidovky.cz, ČTK