31. prosince 2010 21:26, aktualizováno  21:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OSN hrozí prezidentovi Pobřeží slonoviny mezinárodním soudem

Prezidentské volby vyvolaly v Pobřeží slonoviny nepokoje. Prezident Laurent Gbagbo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentské volby vyvolaly v Pobřeží slonoviny nepokoje. Prezident Laurent Gbagbo. | foto: Thierry GouegnonReuters

ŽENEVA Současný prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo, který se i přes mezinárodní tlak stále zdráhá předat moc svému nástupci, by mohl skončit před mezinárodním soudem. Prohlásila to vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová, která to prý prezidentovi a několika jeho spolupracovníkům sdělila v dopise.

Gbagbo nicméně prohlásil, že mezinárodnímu tlaku, ani svému rivalovi Alassanu Ouattarovi neustoupí.

"Mezinárodní soudní systém, který jsme vyvinuli během posledních let, nám dává možnosti, které jsme dříve neměli," upozornila Pillayová. "Hlavy států a ostatní veřejní činitelé již nemají jistotu, že mohou porušovat lidská práva a že jim to projde," dodala komisařka, která dříve působila jako soudkyně mezinárodního tribunálu.

Dva masové hroby
Pillayová uvedla, že kvůli špatné bezpečnostní situaci nemohli představitelé OSN vyšetřit údajné porušování lidských práv, z něhož jsou viněny vládní ozbrojené složky Pobřeží slonoviny. Vyšetřovatelé také nebyli vpuštěni na místa, na kterých se údajně nachází dva masové hroby.

"Nestoupíme," prohlásil Gbagbo v místní televizi RTI v rámci novoročního projevu. Zároveň odsoudil "pokus o státní převrat pod praporem mezinárodního společenství".

Čas do půlnoci
V listopadu se v Pobřeží slonoviny konaly prezidentské volby, které vyhrál podle hlavní volební komise Ouattara. Toho za vítěze považuje i většina západních mocností. Gbagbo to však odmítl a zůstává v úřadu. Hospodářské sdružení západoafrických států (ECOWAS) minulý týden pohrozilo Gbagbovi vojenskou intervencí, pokud se dobrovolně nevzdá úřadu. OSN tuto pohrůžku podpořilo.

Ouattara dal Gbagbovi ultimátum, aby opustil prezidentský úřad do dnešní půlnoci.

ČTK

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.