Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OSN vypátrala „modré přilby“ nařčené ze znásilňování. Vyšetřování náleží africkým zemím

OSN - ilustrašní snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy OSN - ilustrašní snímek | foto: ČTK

NEW YORK Organizace spojených národů určila identitu 41 příslušníků svých mírových jednotek, kteří čelí nařčením, že se během mise ve Středoafrické republice dopouštěli znásilňování a dalších sexuálních deliktů. V pondělí to podle agentury Reuters oznámil mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

OSN v rámci vnitřního vyšetřování prověřovala 139 případů sexuálního zneužívání, v 83 případech ale ženy, které se prohlásily za oběti, nedokázaly vojáky identifikovat. V dalších třech případech vyšetřovatelé označili vznesená obvinění za nedůvěryhodná.

Úřad vnitřní dozorčí služby OSN (OIOS) dokázal vypátrat jména 25 modrých přileb z Burundi a 16 z Gabonu, a to díky výslechům údajných obětí. Jaký bude další osud podezřelých, jasné není. Největší mezinárodní organizace totiž může o incidentech a o jejich předpokládaném průběhu pouze informovat. Stíhat viníky mohou jen země, odkud dotyční pocházejí.

„Odpovědnost za další vyšetřování nyní leží na Gabonu a Burundi,“ řekl Dujarric s tím, že OSN již dříve oba africké státy vyzvala, aby své vojáky vyslané na mírovou misi vyslechly.

Mírová mise OSN ve Středoafrické republice (MINUSCA), do které se zapojilo 12 tisíc vojáků, je spojována se sexuálními delikty prakticky od svého počátku v dubnu 2014. Letos v březnu například informovala mezinárodní organizace AIDS-Free World o 98 případech zneužitých dívek. Obdobná obvinění byla vznesena i proti francouzským vojákům, kteří ve Středoafrické republice působí nezávisle. Do skandálu se vložily i Spojené státy, které do Afriky vyslaly vlastní vyšetřovatele.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...