„Od 7. října bylo zabito velké množství humanitárních pracovníků včetně 88 kolegů z UNRWA. To je nejvyšší zaznamenaný počet obětí z řad Spojených národů v jednotlivém konfliktu,“ oznámili v neděli představitelé OSN. Jinými slovy: za měsíc války zahynulo deset procent všech pracovníků OSN zabitých od vzniku organizace po druhé světové válce.
Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) byl založen v roce 1949 ve reakci na palestinský exodus po izraelské válce za nezávislost. Poskytuje vzdělání, zdravotní péči, sociální služby a pomoc při mimořádných událostech více než čtyřem milionům palestinským uprchlíkům žijící v Jordánu, Libanonu a Sýrii. V Pásmu Gazy má asi 13 000 pracovníků.
Ředitelé osmnácti velkých agentur OSN, včetně Dětského fondu OSN (UNICEF), Světového potravinového programu (WFP) či Světové zdravotnické organizace (WHO), vydali v neděli společné prohlášení, v němž vyzývají k okamžitému humanitárnímu příměří.
„Už téměř měsíc svět sleduje situaci, která se odvíjí v Izraeli a na okupovaném palestinském území, v šoku a zděšení vzhledem k počtu ztracených a zničených životů,“ napsali ředitelé. Podle vlády Hamásu bylo v Pásmu Gazy při izraelském bombardování od začátku nynější války zabito 9 770 lidí. Více než 1 400 lidí, většinou civilistů, bylo zabito při útoku Hamásu na Izrael ze 7. října.
V Gaze je „celá populace obléhána a napadána“, je jí odepřen přístup k základním potřebám, obyvatelé jsou bombardováni ve svých domovech, v krytech, nemocnicích a modlitebních místech. „To je nepřijatelné,“ stojí v prohlášení. OSN podle něj zaznamenala zhruba stovku útoků proti zdravotníkům.
Šéfové agentur OSN zároveň vyzývají Hamás k propuštění více než 240 rukojmích, která unesl 7. října. Obě strany konfliktu mají respektovat své závazky vyplývající z mezinárodního práva. Musí být povoleno dostat do Pásma Gazy více jídla, vody, léků a paliva, aby se pomohlo obyvatelstvu, zdůraznili ředitelé.
O úsilí administrativy amerického prezidenta Joea Bidena zvýšit dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy bude v pondělí se světovými státníky po telefonu jednat viceprezidentka Kamala Harrisová, oznámil Bílý dům. O problematice o víkendu přímo v regionu jednal i ministr zahraničí USA Antony Blinken.