Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

„Drastický milník.“ Ve světě je přes 100 milionů uprchlíků, nejvíc od 2. světové války

Situace na slovensko-ukrajinské hranici. Stovky až tisíce lidí každý den dorazí na přechod přes hranice. Slovenská obec Vyšné Nemecké. (3. března 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Ve světě je v současnosti na útěku přes 100 milionů lidí, nejvíce od druhé světové války. Upozornil na to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Podle něj se jedná o „drastický milník“, k němuž se svět dostal kvůli ruské invazi na Ukrajině, krizi v Afghánistánu i dalších zemích.
  7:35

„Buď se mezinárodní společenství spojí, aby přijalo potřebná opatření k řešení této lidské tragédie, vyřešení konfliktů a nalezení trvalých řešení, nebo bude tento hrozný trend pokračovat,“ řekl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

Krize na Ukrajině je nejhorší a nejrychleji rostoucí od založení UNHCR v roce 1951, vyplývá ze zprávy o uprchlících zveřejněné ve čtvrtek.

Agentura DPA napsala, že kvůli dopadům války Ruska proti Ukrajině UNHCR zveřejnil výjimečně aktuální počty uprchlíků ve světě, kdežto běžně se zpráva týká situace z uplynulého roku. Podle posledních údajů této agentury OSN z Ukrajiny do jiných evropských zemí odešlo přes pět milionů uprchlíků.

Koncem prosince 2021 bylo kvůli válkám, násilí nebo porušování lidských práv na útěku 8,93 milionu lidí, což je o osm procent více než o rok dříve. Tento nárůst podporuje nejen válka na Ukrajině, ale i srpnové převzetí moci Tálibánu nad Afghánistánem, píše UNHCR.

Počty uprchlíků už léta rostou, koncem loňského roku jich byl více než dvojnásobek oproti roku 2012. Grandi řekl, že na tomto trendu se nic nezmění, protože potravinová krize vyvolaná válkou na Ukrajině vyžene z domovů další obyvatele chudých zemí.

Bezpečný a důstojný návrat domů je pro většinu uprchlíků preferovaným řešením krize. Pokud tu možnost nemají, organizace se snaží o jejich maximální integraci do komunity, do níž uprchli. Rychlost vysídlení těchto lidí je však rekordní, a hledání řešení, jak uprchlíky z krize vyvést, se stává stále složitější.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat