Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OSN vyčetla Spojeným státům porušování občanských práv

Svět

  17:06
ŽENEVA - Výbor OSN pro lidská práva ve čtvrtek kritizoval Spojené státy za údajné nedodržování mezinárodních závazků vyplývajících z z mezinárodního paktu o občanských právech z roku 1966. Výbor poukázal například na nedostatečný dohled a transparentnost u programů elektronického sledování, na používání bezpilotních letadel k zabíjení a také na tajné zadržování osob podezřelých z terorismu, informovala agentura AP.

Americké tajné služby nebudou monitorovat komunikace hlav států a vlád blízkých spojenců. foto: ČTK

VýVýbor konstatoval, že od poslední zprávy z roku 2006 nastalo v některých oblastech zlepšení. Ale hlavní důvody znepokojení přetrvávají.

Výbor se také při hodnocení situace v USA zmínil například o posílání vězňů na samotky, o odsuzování mladistvých delikventů k doživotním trestům, o údajné rasové nerovnosti při vynášení trestů smrti a o existenci zákonů, které těžkým zločincům upírají volební právo.

Přestaneme masově sbírat data, slíbil Obama

Bílý dům ve čtvrtek zveřejnil podrobnosti plánu prezidenta Baracka Obamy na omezení činnosti rozvědky NSA. Americká Národní agentura pro bezpečnost by v budoucnu měla sběr a uchovávání údajů o telefonátech milionů Američanů přenechat operátorům. Vláda by měla mít možnost nahlížet do těchto dat bez svolení soudu pouze v případech, kdy bude bezprostředně ohrožena bezpečnost státu, informovala agentura Reuters. Obamovým návrhem se bude zabývat Kongres.

ČTĚTE TAKÉ:

"Po pečlivém zvážení dostupných možností jsem se rozhodl, že nejlepším řešením bude, když stát přestane masově shromažďovat a uchovávat data," citoval Bílý dům v dnešním prohlášení slova prezidenta, který je na návštěvě Itálie. Činnost NSA mají podle návrhu převzít soukromé telefonní společnosti, které budou data uchovávat a v nutných případech je poskytnou vládě.

Aby mohly úřady požádat operátory o údaje o délce či účastnících telefonního hovoru, budou podle návrhu potřebovat souhlas zvláštního soudu pro tajné služby. Výjimkou budou pouze případy, v nichž bude prokazatelně ohrožena bezpečnost státu. Návrh má podle Obamy uklidnit obavy Američanů vyvolané masovým uchováváním informací o jejich telefonických hovorech. Důvěru v ochranu soukromí lidí nabourala loni odhalení někdejšího spolupracovníka NSA Edwarda Snowdena o tajných sledovacích programech zaměřených jak na Američany, tak na obyvatele řady dalších států včetně politických špiček.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat