5. června 2018 13:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OSN vyzvala USA, aby přestaly rozdělovat rodiny migrantů

Uprchlíci u hranic | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci u hranic | foto: Reuters

ŽENEVA Spojené státy by měly okamžitě přestat rozdělovat rodiny migrantů, které nelegálně překročily mexicko-americkou hranici. Vyzval k tomu v úterý Úřad OSN pro lidská práva (OHCHR). Oddělovat děti od rodičů je podle mluvčí úřadu v rozporu s lidskými právy.

„Spojené státy by měly okamžitě zastavit praxi rozdělování rodin a přestat kriminalizovat něco, co by maximálně mělo být správním deliktem ve formě nelegálního vstupu či pobytu v USA,“ uvedla mluvčí OHCHR Ravina Shamdasaniová. Spojené státy kritizovala za „nulovou toleranci“, v rámci které bylo po překročení hranice s Mexikem v USA od října od svých rodin odděleno několik stovek dětí, včetně ročního batolete.

V prohlášení OHCHR uvedl, že „děti by nikdy neměly být zadržovány z důvodů souvisejících s migračním statusem jich samotných nebo jejich rodičů“. Internování nikdy není v nejlepším zájmu dítěte a vždy představuje závažné porušení jeho práv, dodal úřad.

Praxe rozdělování rodin na americko-mexické hranici podle Shamdasaniové přerostla ve „svévolné a nezákonné“ zasahování do rodinného života.

ČTK

Personal Consult s.r.o.
Obchodní zástupce pro okrasné dřeviny (P4470)

Personal Consult s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz