9. září 2018 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OSN vyzývá Egypt ke zrušení rozsudků smrti nad 75 stoupenci exprezidenta Mursího

Exprezident Mursí byl zvolen prezidentem ve volbách v roce 2012. V roce 2013 ho... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exprezident Mursí byl zvolen prezidentem ve volbách v roce 2012. V roce 2013 ho... | foto: Reuters

ŽENEVA Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová v neděli vyzvala Egypt ke zrušení rozsudků smrti nad 75 lidmi, kteří byli souzeni za účast na protestu z roku 2013. Bacheletová označila proces za „nespravedlivý“, píše agentura Reuters.

Rozsudky, které padly v procesu se stovkami stoupenců islamistického exprezidenta Muhammada Mursího, potvrdil v sobotu egyptský soud. Odsouzení, mezi nimiž jsou prominentní islamisté, se však mohou proti verdiktu odvolat.

Bacheletová uvedla, že prokuratura neposkytla dostatek důkazů k prokázání viny jednotlivých obviněných a že vykonání rozsudků by představovalo „hrubé a nezvratné popření spravedlnosti“. Upozornila rovněž, že obviněným bylo upřeno právo na individuální právníky a na předkládání důkazů. „Doufám, že egyptský odvolací soud verdikt přehodnotí tak, aby byly respektovány mezinárodní principy justice,“ prohlásila. 

Velký muftí rozhodnutí schválil

Rozsudky smrti nad 75 ze 739 lidí souzených kvůli účasti na protestu v roce 2013 na podporu Mursího vynesl káhirský soud 28. července, pak byl jeho verdikt postoupen k vyjádření velkému muftímu - nejvyšší náboženské autoritě v zemi. Jeho mínění není pro justici závazné, nicméně velký muftí rozhodnutí soudů obvykle schvaluje.

Agentura Reuters s odkazem na ochránce lidských práv uvedla, že při zákroku bezpečnostních složek při protestu na káhirském náměstí v srpnu 2013 bylo zabito více než 800 demonstrantů. Egyptská vláda tvrdí, že mnozí demonstranti měli zbraně a že při nepokojích přišlo o život 40 příslušníků egyptských bezpečnostních složek.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!