11. září 2013 20:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OSN žádá zrušení britské 'ložnicové daně'. Ostuda, říká vláda

osn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy osn | foto: Reprofoto

Zpravodajka OSN pro bydlení Raquel Rolniková, která přijela do Británie zkoumat dopady "ložnicové" daně na životy chudých, rozčílila šéfa britských konzervativců Granta Shappse. Zmocněnkyně OSN chce totiž krácení příspěvku na bydlení pro sociálně slabé občany, které pravicové vláda zavedla v letošním dubnu, zrušit. Předseda toryů se chystá proti jejímu postupu protestovat, a to dokonce až u samotného šéfa OSN.

Ona ložnicová daň v posledních měsících citelně zasáhla do života sociálně slabých rodin. Zjednodušeně se dá říci, že je nutí žít v co nejmenších bytech. Pokud totiž mají doma nadbytečnou místnost, přijdou o 14 procent dávky. Přičemž problémem je definice této nadbytečné místnosti.

Demonstrace i sebevraždy

Zákon, který britská konzervativní vláda prosadila letos na jaře s cílem ušetřit až půl miliardy liber ročně, vyvolal obrovskou vlnu nevole. Lidé proti němu demonstrovali v ulicích a podle bulvárního listu Daily Mail byly dokonce zaznamenány případy, kdy sociálně slabí kvůli ztrátě části příspěvku spáchali sebevraždu.

Před dvěma týdny tak do Británie přijela Raquel Rolniková, zpravodajka OSN pro bydlení, aby dopady ložnicové daně na život chudých prozkoumala. Ve středu pak zveřejnila výsledky svého vyšetřování: zákon podle ní musí být zrušen, neboť negativně ovlivňuje postavení sociálně slabých a ještě víc snižuje jejich životní úroveň.

Rolniková byla podle svých vlastních slov šokována svědectvími postižených lidí. Když s nimi mluvila, plakali a říkali jí: "Nemám kam jít, spáchám sebevraždu." "Nechápou, proč by zrovna oni, tak zranitelní, měli platit cenu za ekonomickou krizi," uvedla inspektorka. A dodala, že restrikcím se v podstatě nedá vyhnout: v Británii je nedostatek menších bytů, čili v podstatě není kam se přestěhovat.

Zneužití postupu?

Šéfa britských konzervativců a ministra bez portfeje Granta Shappse zpráva Rolnikové rozčilila. Označil dokonce postup Rolnikové za "ostudu". Zaprvé, inspektorku do Británie nepozval nikdo z ministrů. A zadruhé, Rolniková se podle něj chovala zaujatě. Ani se nesešla s ministry a už po dvou týdnech začala vyvíjet tlak na vládu, aby opatření zrušila, zlobí se Shapps.

Později sice vyšlo najevo, že se Rolniková s některými zodpovědnými úředníky sešla, ale to Shappsovi nestačí. Hodlá psát přímo generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi a žádat po něm omluvu za její postup.

Iva Melíšková, sk

Najdete na Lidovky.cz