11. prosince 2018 16:21, aktualizováno  16:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Osobnostmi roku časopisu Time jsou novináři v čele s Chášukdžím

Osobnostmi roku časopisu Time se letos stali novináři, kteří se postavili za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osobnostmi roku časopisu Time se letos stali novináři, kteří se postavili za... | foto: Reuters

New York Osobností roku časopisu Time se letos stali novináři, kteří se podle listu postavili za pravdu a zasadili se o fakta. O titul se dělí zavražděný saúdskoarabský žurnalista Džámal Chášukdží, dva věznění barmští reportéři pracující pro agenturu Reuters nebo novináři z amerického deníku Capital Gazette, v jehož redakci letos v červnu zabil střelec pět lidí.

Chášukdží, který psal pro americký deník The Washington Post a ve svých textech kritizoval saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, byl začátkem října na konzulátu své země v Istanbulu brutálně zavražděn. Rijád dva týdny tvrdil, že novinář odešel z konzulátu živý, později ale přiznal, že byl zavražděn. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) tvrdí, že objednavatelem činu byl korunní princ.

Filipínská novinářka Maria Ressa, která je odbornicí na celosvětový terorismus.
Novináři amerického deníku Capital Gazette, kterým střelec zabil pět kolegů.

„Statný muž se šedivou bradkou a laskavým vystupováním se odvážil nesouhlasit s vládou své země. Řekl světu pravdu o brutalitě (vlády) vůči těm, kteří by promluvili. A byl za to zabit,“ napsal v úterý v úvodu časopis Time o saúdskoarabském novináři.

Magazín mimo jiné ocenil filipínskou reportérku Mariu Ressaovou, která zdokumentovala protidrogové tažení prezidenta Rodriga Duterteho. Podle ochránců lidských práv bylo během policejních zásahu na Filipínách zabito na 12 000 lidí.

„Stejně jako všechny lidské dary, kuráž k nám přichází na rozličných úrovních a v různých chvílích,“ napsal dnes šéfredaktor časopisu Edward Felsenthal. „Tento rok oceňujeme čtyři novináře a jednu organizaci, kteří zaplatili strašnou cenu za to, že se chopili výzvy dané chvíle,“zdůraznil.

Titul osobnost roku časopis Time uděluje od roku 1927 a oceňuje jím osoby, které ať už v dobrém nebo ve zlém stály za nejvlivnějšími událostmi roku. Loni magazín ocenil hnutí proti sexuálními obtěžování #MeToo, rok před tím amerického prezidenta Donalda Trumpa. V roce 1938 za osobnost roku časopis označil vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera. U sovětského diktátora Josefa Stalina tak učinil dokonce dvakrát - v letech 1939 a 1942.

Do užšího výběru kandidátů na ocenění se letos dostali mimo jiné prezident Trump, jeho ruský protějšek Vladimir Putin, manželka britského prince Harryho Meghan nebo profesorka Christine Blaseyová Fordová, která se stala symbolem přeživších sexuálních útoků, když před americkým Senátem vypovídala o znásilnění, kterého se na ní údajně dopustil tehdejší kandidát na člena nejvyššího soudu Brett Kavanaugh. O titul se ucházeli i aktivisté amerického hnutí #NeverAgain proti příliš liberálním zákonům o držení zbraní v USA.

ČTK