1. září 2018 13:23, aktualizováno  14:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Osoby zraněné útočníkem na nádraží v Amsterodamu byly Američané

Snímky z místa činu se již objevily na Twitteru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímky z místa činu se již objevily na Twitteru | foto: Twitter.com/ @CNN

Amsterodam  Obě osoby, které v pátek pobodal útočník na hlavním nádraží v Amsterodamu, jsou občany Spojených států. V prohlášení o tom v sobotu informoval americký velvyslanec v Nizozemsku Pete Hoekstra. Podle nizozemské veřejnoprávní stanice NOS byl útočníkem Afghánec s povolením k pobytu vydaným v Německu. Motiv jeho činu zatím není jasný, jednou z vyšetřovacích verzí je ale i teroristický útok.

„Máme informace, že obě oběti byly američtí občané, kteří byli na návštěvě Nizozemska, a jsme v kontaktu s nimi i jejich rodinami,“ uvedl v prohlášení velvyslanec Hoekstra, který zároveň poděkoval zasahující policii i záchranářům za „nanejvýš efektivní a odvážný“ postup při zadržení útočníka a ošetření jeho obětí.

Obě zraněné osoby jsou ve vážném stavu, nejsou ale v ohrožení života, informovala nizozemská policie.

Útočníkem, kterého policisté na místě činu postřelili, byl podle vyšetřovatelů devatenáctiletý Afghánec. Nizozemská stanice NOS uvedla, že měl mladík povolení k pobytu vydané v Německu. Nyní je Afghánec v nemocnici, kde se jej policie chystá vyslechnout.

Mladý Afghánec na dva Američany zaútočil nožem v pátek krátce po poledni v podchodu v západní části amsterodamského hlavního nádraží. Policie útočníka následně postřelila. Střelba vyvolala na nádraží, na kterém v tu dobu byly tisíce turistů i místních, značnou paniku. Denně amsterodamským hlavním nádražím projde zhruba 250.000 lidí.

Motiv pátečního činu zatím není jasný. „Bereme v potaz všechny scénáře, včetně teroristického motivu,“ uvedly nizozemské úřady.

Německý list Die Welt upozornil, že afghánské radikální hnutí Tálibán ve čtvrtek vyzvalo k útokům na nizozemské vojáky. Reagovalo tak na chystanou soutěž karikatur proroka Mohameda, kterou vyhlásil krajně pravicový nizozemský politik Geert Wilders. Předseda Strany pro svobodu (PVV) mezitím soutěž, jejímž vyhlášením rozhořčil muslimy po celém světě, zrušil.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz