Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Keňané berou volby vážně, Češi upadli do apatie, srovnává Keňan

Svět

  18:01
NAIROBI - V ostře sledovaných volbách Keňané vybírají novou hlavu státu a zástupce do parlamentu. "Volební šílenství připomíná nedávnou prezidentskou volbu v Česku," porovnává v rozhovoru pro server Lidovky.cz Keňan Fredrick Odhiambo, který žije několik let žije v Praze.

Volby v Keni. foto: Reuters

Lidovky.cz: Proč se o současných volbách hovoří jako o nejdůležitějších v keňské historii?
Důvodem je především nová ústava. Prosazení ústavních změn, které mimo jiné zaručují, že by se země neměla rozdělit podle etnických hranic, byl běh na dlouhou trať. Navíc kromě hlavy státu volíme zastupitele do obou komor parlamentu a poprvé také guvernéry provincií. Rozhoduje se také o kvótě pro ženy v dolní komoře celostátního parlamentu. Samozřejmě dalším důvodem jsou krvavé volby před šesti lety, kvůli kterým teď svět upírá pozornost na Keňu, ekonomicky nejdůležitější zemi východní Afriky.

Lidovky.cz: Jak sledujete volby z Prahy? 
Napjatě. Sám jsem ale nehlasoval, protože zde nemáme ambasádu. Musel bych se registrovat v Keni, to znamená letět tam, a pak letět k nejbližšímu keňskému zastupitelskému úřadu. Volby ale bedlivě sleduji prostřednictvím sociálních médií a zpravodajství a samozřejmě jsem v kontaktu s rodinou. Keňané o volbách hodně diskutují, všechny to úplně pohltilo. Těším se, až bude po všem. Je to jako v České republice, kde nedávno lidé žili tím, jestli volí Karla (Schwarzenberga) nebo (Miloše) Zemana.  

Nairobi zeje prázdnotou. Jindy frekventovaný kruhový objezd je prázdný, obyvatelé keňské metropole berou volby vážně.

Lidovky.cz: Narozdíl od řady českých voleb provází hlasování v Keni velmi vysoká účast. 
Myslím, že v Česku existuje taková voličská apatie. Lidé si řeknou, že jejich hlas stejně nic nezmění. V Keni je to úplně jiné. Stojí za tím dlouhý boj za nezávislost, za volební právo. Vždycky, když se zeptám svých českých přátel, jestli chtějí vstoupit do politiky,  odpovídají, že ne. V Keni chce být politikem snad každý. Je nás 40 milionů a někdy mám pocit, že každý si myslí, že by mohl být prezident. Keňa je v jistém smyslu velmi tvrdé místo. V cokoliv věřím a jsem připraven pro to zemřít, bude někdo jiný za každou cenu odmítat. Jistá soupeřivost je v nás zarytá a dosáhnout svého se snaží každý. V práci i v politice. Jsme velmi politický národ, žijeme tím. Volby jsou většinou velmi těsné, každý hlas se počítá.

Lidovky.cz: V některých místech lidé budili sousedy píšťalkami a vuvuzelami, aby hlasování nezmeškali. Jak to vypadá na západě země, odkud pochází vaše rodina?  
Dost podobně. Dokonce i můj otec sváží starší lidi pickupem z vesnic, aby mohli odevzdat hlas. Bere to jako svou občanskou povinnost. A to se děje v celé zemi. Na sociálních sítích lidé vybírají jména pro děti, které se narodily ve frontách do volebních místností.

Lidovky.cz: Nemají obavy z násilností? U Mombasy ozbrojenci s pistolemi a mačetami zabili nejméně devět policistů...
Útok v Mombase souvisí s bojem za nezávislost tamních separatistů, kteří chtějí odtržení pobřežní oblasti. Využili pouze příležitosti ke zviditelnění. Volby v roce 2007 se odehrály bez problémů, ty nastaly až při sčítání hlasů. Z toho, co mám možnost sledovat, bych řekl, že voliči se násilí rozhodně nebojí.

Krvavé volby 2007

V roce 2007 si zejména etnicky motivované povolební střety vyžádaly přes tisíc životů, dalších více než 600 tisíc lidí kvůli nim opustilo domovy. Násilí otřáslo Keňou, která byla do té doby považována za jednu z nejstabilnějších afrických zemí, a výrazně poznamenalo také její ekonomiku. Aby se krvavé střety neopakovaly, byla přijata nová ústava a zavedeny modernější volební technologie.

Lidovky.cz: Oba hlavní kandidáti na post prezidenta, současný premiér Rail Odinga i místopředseda vlády Uhuru Kenyatta, si stojí prakticky stejně. Kenyattu ale příští měsíc čeká soud u Mezinárodního trestního tribunálu za podíl v povolebním násilí v roce 2007. Je přípustné, aby kandidoval?
Myslím, že z právního hlediska má právo kandidovat, z morálního o tom dost pochybuji.  Keňané toto velmi řeší. Někteří ho budou volit, protože je z jejich kmene.

Lidovky.cz: Hraje kmenová příslušnost při rozhodování velkou roli?
Určitou ano, ale ne určující. Kandidát musí získat nadpoloviční většinu a 25 procent v provincií, musí tedy přesvědčit celou zemi. Proto koalice vždy vznikají ne kolem myšlenek, ale kolem čísel. Někdo samozřejmě volí na základě kmenové příslušnosti, ale není to nic formujícího.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!