Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ostrovy odpadků uprostřed oceánu jako stát? Aktivisté už mají vlastní pas i bankovky

Svět

  14:11
PACIFIK - Odpady tvořící Velkou tichomořskou odpadkovou skvrnu zformovaly plovoucí ostrov, který se blíží velikosti Francie. Aktivisté a ochránci životního prostředí chtějí vytvořit z ostrova plastového odpadu, který se plaví severním Pacifikem, stát. Zažádali již o jeho uznání OSN. Pokud by byl tento nový stát uznán, členské země by problém plovoucího odpadu musely řešit. Zakladatelé vytvořili také bankovky, pasy nebo poštovní známky.

Bankovka 20 Debris státu The Trash Isles. foto: Mario Kerkstra

Svět podle Michaela Hughese a Dilatanda Almeida dostatečně nereaguje na odpadkovou pohromu v oceánech, proto se rozhodli zaslat OSN svůj návrh o uznání nového státu The Trash Isles (Ostrovy odpadků). Ten podepsaly nezisková organizace The Plastic Oceans Foundation a společnost LADBible.

„Je nám jasné, že i když se odpadková skvrna rozkládá na území velkém jako stát, světoví lídři ji i tak mohou ignorovat – a říkat ‚sejde z očí sejde z mysli‘ se nemůže v tomto problému hodit víc,“ řekl Hughes serveru Dezeen.

Zakládaný stát The Trash Isles musí splňovat takzvané Montevidejské konvence, které stanovují 16 pravidel, aby mohl vzniknout samostatný stát. Mezi ně patří například definice území, zformování vlády, stálé obyvatelstvo a schopnost navázat diplomatické vztahy. Hughes věří, že podmínky by mohlo souostroví splnit.

Bankovky, pasy i poštovní známky

Celá kampaň je však pečlivě promyšlená. The Trash Isles má svou vlastní vlajku. Při jejím vzniku se zakladatelé inspirovali samotným ostrovem. Na bílé ploše se v dolní části rozprostírá modré pole symbolizující vodu, v níž plave zelená plastová lahev.

Vlajka rodící se ho státu The Trash Isles v Tichém oceánu.

Pro svou zemi také vytvořili oficiální měnu zvanou Debris (odpad) v hodnotách 20, 50 a 100, jak uvedl Journal Focus Agency. Běžně na bankovkách států vidíme portréty osobností, v tomto případě můžeme vidět podobizny žijících mořských živočichů, kteří bojují s odpadky.

Bankovka 20 Debris státu The Trash Isles.
Bankovka 50 Debris státu The Trash Isles.

Vytvořili také poštovní známky a pasy s originálním razítkem. Grafiku celé kampaně vypracoval Mario Kerkstra. „Při práci s Mariem jakožto designérem jsme přišli na myšlenku vytvořit vše, co oficiální země potřebuje, a tak jsme s ním navrhli pas, peníze, poštovní známky a vlajku,“ vysvětlil Hughes. Na pasu znázornil lachtana a želvu, kteří okolo těl mají omotaná lana. Spolu drží štít s obrazem velryby potápějící se v oceánu odpadků. Ilustrace na bankovkách vytvořil Tony Wilson z Jelly London Kitchen.

Pas obyvatelů The Trash Isles.

V boji s hromadou odpadků ničící oceány může pomoct každý podpisem petice na stránkách Change.org. Mezi čestnými členy státu je i bývalý kandidát na prezidenta USA a dlouholetý ochránce životního prostředí Al Gore. Patří k nim například i dokumentarista Ross Kemp nebo britská herečka Judi Dench. Zakladatelé Hughes a Almeida doufají, že petice získá milion podpisů. Podepsalo ji již přes 111 tisíc lidí.

Velká tichomořská odpadková skvrna (The Great Pacific Garbage Patch) byla objevena Charlesem J. Moorem v roce 1997. A skládá se ze dvou obřích mas plastového smetí a odpadu mezi Spojenými státy americkými a japonskými ostrovy. Podle odhadů se na jednom místě zkoncentrovalo až 140 milionů tun odpadu a každým rokem přibývá zhruba dalších osm milionů. Nejenom že znečišťuje mořskou vodu, ale způsobuje vymírání mořských živočichů.

Autor: