Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Osud Tymošenkové? Nejistý, stejně jako asociační dohoda s EU

Julija Tymošenková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julija Tymošenková | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinský parlament ve středu dál zkomplikoval perspektivu přidružení země k Evropské unii, když odložil debatu o vycestování vězněné expremiérky Julije Tymošenkové k léčení do zahraničí na 19. listopadu. Parlament tak pravděpodobně nevyhoví požadavku EU, aby do summitu Východního partnerství Tymošenková vyšla na svobodu. O svém definitivním stanovisku k podpisu asociační smlouvy mají totiž unijní ministři zahraničí rozhodnout 18. listopadu.

Předseda parlamentu Volodymyr Rybak poslancům oznámil, že vzhledem k absenci potřebných podkladů pro rozhodování mimořádnou poslaneckou schůzi ruší. "Žádný ze tří bodů, o nichž měl dnes parlament jednat, není připraven natolik, aby mohlo padnout rozhodnutí," konstatoval Rybak.

Kromě zákona o vycestování odsouzených k léčbě do ciziny měli poslanci ve druhém čtení projednat i novelu zákona o prokuratuře a volebního zákona. Všechny tři tyto právní normy jsou nezbytným předpokladem pro uzavření asociační smlouvy.

ČTĚTE TAKÉ:

'Hanba!', skandovala opozice

Opoziční poslanci doprovodili prohlášení předsedy parlamentu skandováním "Hanba!". Vůdce poslanecké skupiny opoziční strany Vlast Arsenij Jaceňuk označil situaci za kritickou a prohlásil, že opozice je odhodlána "jít až do konce".

Jaceňuk svým kolegům rovněž oznámil, že prezidentská kancelář oficiálně odmítla návrhy na udělení milosti Tymošenkové. Jaceňuk podle agentury Unian dostal úřední vyrozumění, podle něhož "prezident nehodlá ve vztahu k Juliji Tymošenkové přijmout žádné rozhodnutí". Prezidentská milost byla podle ukrajinských právníků další z možností, jak kauzu Tymošenkové uspokojivě vyřešit do data stanoveného Evropskou unií.

Asociační dohoda

Jednání přihlíželi zmocněnci EU Pat Cox a Aleksander Kwaśniewski, kteří mají ještě ve středu odcestovat do Bruselu, aby unijnímu vedení podali zprávu o situaci v Kyjevě. Jejich hlášení má být podkladem pro definitivní rozhodnutí unijních ministrů zahraničí, kteří mají své stanovisko k přidružení Ukrajiny přijmout 18. listopadu. Den po tomto datu má ukrajinský parlament diskusi o osudu Tymošenkové obnovit.

Rozhodnutím o odkladu rozpravy dnes poslanci podle kyjevských médií ještě víc vyostřili hru o čas, když termín pokračování debaty stanovili na den po klíčovém zasedání ministrů zahraničí EU. Ukrajinské ministerstvo zahraničí je však přesvědčené, že asociační smlouvu se nakonec podaří podepsat.

"Očekáváme úspěšný výsledek nadcházejícího summitu Východního partnerství," prohlásil ministr zahraničí Leonid Kožara. Na summitu, který 28. a 29. listopadu bude hostit litevský Vilnius, má být podle původní dohody asociační smlouva s Ukrajinou podepsána.

Podle Kožary existují pro podpis dohody všechny předpoklady. Technicky je prý vše k podpisu připraveno, nevyřešené problémy mají charakter spíš politický. "S ohledem na vztahy 46 milionů Ukrajinců a 500 milionů občanů EU nemají zbývající otevřené otázky určující význam." řekl ministr.

Sbližování s Ruskem

Parlament v minulých dnech obdržel několik návrhů zákona o léčbě odsouzených v zahraničí, na žádném z nich se ale opozice s vládními poslanci neshodla. Podle kyjevských médií je zrušení středeční parlamentní schůze vítězstvím prorusky orientovaných zákonodárců. Premiér Mykola Azarov ve středu prohlásil, že hlavním úkolem ukrajinské zahraniční politiky pro příští dny je "normalizace vztahů s Ruskem". Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se tento víkend tajně sešel se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem (více čtěte ZDE).

V Kyjevě v této souvislosti vyvolal velkou pozornost úterní návrh skupiny ukrajinských podnikatelů, aby přidružení země k EU bylo odloženo o rok. List Kommersant-Ukrajina ve středu napsal, že podnikatelé vyrobili pro prezidenta Janukovyče vítané alibi, aby dohodu s Bruselem nepodepsal a Tymošenkovou, která je jeho hlavní politickým odpůrcem, nechal ve vězení.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...