Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Osvobodíme Rusko.‘ Opozice protestovala v ulicích Moskvy kvůli represivnímu zákonu

Svět

  11:17
MOSKVA - Asi tisíc lidí se v úterý v Moskvě shromáždilo na demonstraci proti novému protiteroristickému zákonu, který podle kritiků omezuje občanské svobody. Zákon, který už podepsal prezident Vladimir Putin, usnadní podle ruské opozice represe proti politickým oponentům Kremlu.

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj na demonstraci vyzval občany, aby vyšli do ulic stejně, jako v roce 2012, kdy Moskvané masově protestovali proti znovuzvolení Putina ruským prezidentem. „Vrátíme se do ulic, osvobodíme Rusko,“ volal Navalnyj (na archivním snímku) z tribuny. foto: Reuters

Zákon navržený poslankyní Irinou Jarovou z vládní strany Jednotné Rusko Putin schválil v červenci a v platnost vstoupí v roce 2018. „Balík Jarové“, jak kritici legislativu nazývají, zvyšuje trestní sazbu za terorismus, postihuje vězením osoby, které nenahlásí závažný zločin, a zvyšuje seznam trestných činů, za které mohou být mladí Rusové už od 14 let věku postiženi. Mobilní operátoři jsou podle zákona povinni zaznamenávat telefonní hovory a textové zprávy uživatelů a uchovávat je po dobu šesti měsíců.

Šikanován Kremlem, odvržen opozicí. Chmurné vyhlídky ruského expremiéra

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj na demonstraci vyzval občany, aby vyšli do ulic stejně, jako v roce 2012, kdy Moskvané masově protestovali proti znovuzvolení Putina ruským prezidentem. „Vrátíme se do ulic, osvobodíme Rusko,“ volal Navalnyj z tribuny. Na demonstranty dohlíželo jen málo policistů, protože moskevská radnice shromáždění povolila.

Proti ruskému protiteroristickému zákonu protestovaly i zahraniční nevládní organizace. Americká Human Rights Watch legislativu označila za „drakonickou“. Demonstrace proti „balíku Jarové“ se konaly i v Ufě, Petrohradu a některých dalších ruských městech. Podle v úterý zveřejněných výsledků průzkumu veřejného mínění ale novou legislativu schvalují dvě třetiny Rusů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!