Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Co je cílem izraelské operace Ochranné ostří?

Svět

  6:00
Téměř sedm set ztracených životů, převážně palestinských civilistů - taková je dosavadní bilance nynějšího ozbrojeného konfliktu mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás. Obě znesvářené strany přitom nejeví ochotu ke smíru. „Tato operace je nevyhnutelná a Hamás stanovuje takové podmínky, které příměří vylučují,“ prohlásila izraelská ministryně spravedlnosti Cipi Livniová. Co je cílem operace Ochranné ostří? Stanice CNN přinesla základní otázky a odpovědi.

Záře na obloze v Gaze po ofenzivě Izraelců foto: ČTK

Co je cílem operace Ochranné ostří?

Operací Ochranné ostří, zahájenou 8. července, sleduje Izrael krátkodobé i dlouhodobé cíle. Mnohých z nich může jejím prostřednictvím také dosáhnout, míní izraelský komentátor Gideon Levy. Namítá však, že angažmá izraelské armády v Pásmu Gazy hrozí bludným kruhem násilí.

Následky izraelského bombardování Gazy:

Bezprostředním cílem izraelského útoku proti Gaze je obrana proti útokům ze strany radikálního hnutí Hamás. Vláda vedená premiérem Benjaminem Netanjahuem, jež Hamás považuje za teroristickou organizaci, chce hnutí intenzivními a soustředěnými útoky oslabit. „Chce podrýt schopnost Hamásu jednat jako jak politická, tak vojensko-teroristická organizace,“ řekl CNN izraelský vojenský analytik Ron Ben Jišaj. 

Jišaj věří, že toho lze dosáhnout. „Krátkodobě bezpochyby ano,“ namítá však Levy a dodává, že podle jeho názoru konflikt Hamás nakonec posílí, a to jak po politické, tak i po vojenské stránce. Odvolává se přitom na předchozí kampaň izraelské armády: během operace Lité olovo (2008-2009) zahynulo na 1300 Palestinců a přes deset Izraelců. Přesto se z ní Hamás plně vzpamatoval, upozorňuje Levy.

Izraelské operace v Pásmu Gazy

Přehled pozemních operací Izraele v Pásmu Gazy od stažení Izraelců v létě 2005:

  • 28. června - 26. listopadu 2006 - Izraelská armáda zahájila v Pásmu Gazy operaci Letní déšť s cílem osvobodit uneseného vojáka Gilada Šalita (Šalit byl propuštěn až 18. října 2011 výměnou za osvobození více než 1000 palestinských vězňů). Izrael operaci v pásmu po pěti měsících ukončil 26. listopadu 2006, zabito bylo přes 400 Palestinců a tři izraelští vojáci.
  • 1.- 3. března 2008 - Rozsáhlá operace Horká zima izraelské armády proti ozbrojencům z hnutí Hamás v Pásmu Gazy s cílem zasáhnout infrastrukturu Hamásu, který ostřeloval raketami izraelské osady. Izrael se z pásma stáhl 3. března, což Hamás označil za své vítězství. Zabito bylo přes 120 Palestinců a dva izraelští vojáci.
  • 27. prosince 2008 - 18. ledna 2009 - Bombardováním Pásma Gazy zahájil Izrael operaci Lité olovo s cílem přimět hnutí Hamás, aby přestalo ostřelovat izraelské území. Izraelské pozemní síly překročily hranice pásma večer 3. ledna 2009 a posléze rozdělily pásmo Gazy na dvě části. Konflikt skončil 18. ledna 2009 po 22 dnech příměřím. Zabito bylo podle odhadů 1420 až 1475 Palestinců a 13 Izraelců.
  • 8. července 2014 - Izrael začal v rámci operace Ochranné ostří ostřelovat Pásmo Gazy v odvetě za ostřelování Izraele raketami Hamásu. Konfrontace začala poté, co byla 30. června nalezena nedaleko Hebronu na Západním břehu Jordánu těla tří pohřešovaných izraelských studentů; 2. července byl zabit mladý Palestinec a 6. až 7. července bylo zabito osm palestinských bojovníků. Izrael přijal 15. července příměří navržené Egyptem, Hamás jej odmítl. 17. července zahájil Izrael pozemní operaci, konflikt má zatím na 700 obětí.

Co vyvolalo současnou fázi konfliktu?

Podle Levyho je déšť raket z Gazy výsledkem dlouhodobého budování napětí. Poukazuje na mírové rozhovory iniciované šéfem americké diplomacie Johnem Kerrym, jež navzdory mnohaměsíčnímu úsilí ztroskotaly na konci dubna po dohodě Hamásu a Organizací pro osvobození Palestiny, jejíž hlavní složkou je vládnoucí strana Fatah. Levy upozorňuje, že u vyjednávacího stolu chyběl významný aktér konfliktu. „Gaza byla zcela ingnorována,“ říká.

KRACH MÍROVÝCH JEDNÁNÍ:

Vražda trojice unesených izraelských studentů a následné upálení palestinského mladíka se v atmosféře přetrvávajícího napětí staly pověstnou roznětkou v sudu prachu. Vyčerpaným obyvatelům úzkého a ze všech stran uzavřeného Pásma Gazy podle Levyho došly síly. „Dnešní Gaza je největší klecí světa,“ tvrdí. Rakety Hamásu cílí na Izrael, ale zároveň upozorňují na zoufalou situaci Palestinců v Gaze, soudí Levy.

PSALI JSME:

Ron Ben Jišaj však namítá, že Izrael už ochotu ke smíru s Hamásem projevil několikrát. Pokaždé bezúspěšně, dodává. „Tento scénář už je nyní mimo hru,“ říká Ben Jišaj. Vojenský úder je nyní podle něj jedinou možnou cestou.

V čem je Ochranné ostří jiné?

Nicméně v něčem Ben Jišaj s Levym souhlasí: předchozí izraelská kampaň Lité olovo Hamás skutečně posílila. Aspoň v jednom smyslu: radikálové nyní disponují větším množstvím raket dlouhého doletu. Dříve je museli nakupovat a dovážet, nyní si je už mohou vyrobit sami, upozorňuje. Hamás rovněž zdokonalil umístění svých odpalovacích stanovišť, která stále časteji skrývá pod zem. „Zasáhnout je dá rozhodně práci,“ říká Ben Jišaj.

VÍCE O VÝZBROJI HAMÁSU:

Levy tvrdí, že se jedná o stále se opakující scénář: izraelská armáda zničí vojenské kapacity protivníka; ten je vybuduje znovu - silnější. „S další operací bude Hamás vyzbrojen ještě lépe,“ sdělil CNN. A stejně tak i Izrael.

Ve stávající fázi konfliktu se Hamásu rovněž podařilo způsobit Izraeli větší ztráty - navzdory tomu, že obyvatele židovského státu chrání vysoce sofistikovaný protiraketový systém Železná kupole. V Pásmu Gazy však zahynulo již na třicet izraelských vojáků, což ve srovnání s operací Lité olovo představuje téměř trojnásobné množství.

Přinese operace dlouhodobý efekt?

Izraelská vláda doufá, že výměnou za současný nekompromisní postup proti Pásmu Gazy získá několik let relativního míru, říká Ben Jišaj. Cena, již za klid zaplatí, však bude nepřiměřeně vysoká, podotýká Levy. Zahynou stovky lidí, životy dalších budou rozvráceny. „Čekají nás strašné věci. Svět Izrael odsoudí. A proč? Kvůli jednomu roku míru,“ konstatuje.

Ben Jišaj věří, že periodicky se opakující údery proti Hamásu radikální hnutí nakonec skutečně rozvrátí natolik, že další útoky na Izrael už nebudou v jeho silách. Výsledek bude přesně opačný, oponuje Levy. Operace Ochranné ostří podle něj připravuje jeviště pro další a další krvavé fáze blízkovýchodního konfliktu.

Hamás a Izrael proti sobě pálí rakety:

Autor: