11. ledna 2017 15:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Co tvrdí tajná zpráva o Trumpovi a proč ji experti kritizují

Donald Trump při projevu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump při projevu | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Sociální sítě i světová média ovládla ve středu zpráva o tajných dokumentech, které na 35 stranách „perou špinavé prádlo“ nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stalo se tak pouhých deset dní před oficiální inaugurací nového obyvatele Bílého domu. Server Lidovky.cz sestavil osm otázek a odpovědí.

Odkud se zpráva a informace v ní obsažené vzaly?

Dokumenty podle informací amerických serverů vytvořil bývalý britský pracovník tajné služby MI6, který v současnosti vede soukromou bezpečnostní firmu. Jeho identita zůstává skrytá. Získané informace staví primárně na zdrojích přímo z Ruska, které jsou většinou popisovány jako osoby z důležitých postů na ruských úřadech nebo blízké významným politickým představitelům od šéfa státního ropného gigantu Rosněfť Igora Sečina až po samotného ruského prezidenta Vladimira Putina.

Kopii v plném znění zveřejnil americký server BuzzFeed. Novináři serveru tvrdí, že chtějí přimět Američany, aby si udělali vlastní názor na nařčení kolující v nejvyšších vládních kruzích. „Naší snahou je být transparentní a sdílet s našimi čtenáři to, co máme,“ napsal editor webu Ben Smith s tím, že jiný přístup se pokaždé ukázal chybný.

BuzzFeed se rozhodl detailní dokument zveřejnit, ačkoliv neexistují důkazy o pravdivosti materiálu. Další americká média potvrdila, že dostala stejný soubor dokumentů do rukou, ale kvůli spekulativnosti jejich tvrzení jej celý zveřejnit odmítla. K dispozici informace přitom prý největší mediální domy měly už od října.

Co jsou nejzávažnější (ačkoliv zatím nedokázaná) tvrzení zveřejněných dokumentů?

Z uniklých informací vyplývá, že měl Trump být napojen na ruské prostředí celých pět let před prezidentskou volbou. Díky tomu prý sám získával kompromitující informace na politické rivaly v čele s prezidentskou protikandidátkou Hillary Clintonovou. Za zisk dat o Clintonové měl prý osobně zodpovídat Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Podle tvrzení zdrojů v údajné zprávě z 20. června 2016 navíc FSB sama Trumpovi informace poskytovala za cílem mít jej do budoucna v hrsti. Do konkrétních detailů je rozebírán údajný dýchánek Trumpa s ruskými prostitutkami v hotelu Ritz Carlton přímo v apartmá, kde byl dříve ubytován i Barack Obama. Záznamy z toho měly údajně pořídit ruské tajné služby, aby mohly budoucího amerického prezidenta vydírat.

Dva dny po volbách. Prezident Obama přijal na návštěvu nastupujícího prezidenta...
Jared Kushner, po boku své manželky Ivanky hledí na prezidenta Trumpa.

Z jiného dokumentu vyplývá, že Trumpův tým údajně věděl o sběru materiálů ke kompromitaci Clintonové a především o tom, že e-maily Demokratické strany poskytoval whistleblowerskému serveru WikiLeaks přímo ruský režim.

Podle zprávy datované 19. července 2016 se Trumpův poradce Carter Page měl opakovaně setkávat se šéfem ropné firmy Rosněfť Sečinem, aby projednávali budoucí ukončení protiruských sankcí a americko-ruskou dohodu o spolupráci v oblasti ropného průmyslu.

V dokumentech se navíc objevila i česká stopa: Trumpův právník Michael Cohen se měl v srpnu 2016 setkat s ruskými agenty v Praze. „Nikdy jsem v Praze nebyl,“ reagoval Cohen na tvrzení na Twitteru.

Schůzka v Praze se podle neověřené zprávy uskutečnila loni v srpnu pod krytím organizace Rossotrudničestvo, která zastřešuje propagaci Ruska v zahraničí. Místem setkání byla údajně pražská kancelář Rossotrudničestva a mezi přítomnými za ruskou stranu mohl být šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov, tvrdí dokument.

Proč mohou být informace obsažené v uniklé zprávě pro Trumpa nebezpečné?

Největší obavy vyvolává fakt, že pokud by se dokázalo, že jsou tvrzení pravdivá, pak by to znamenalo, že ruská strana bude moci vydírat amerického prezidenta, aby dosáhla svých cílů.

„Rusové očividně slíbili nevyužít kompromitující materiál na Trumpa, aby na něj měli páku,“ uvádí dokument zveřejněný serverem BuzzFeed s tím, že Trumpův tým navíc s ruskou stranou dobrovolně a úzce spolupracoval. To znamená, že by hrozilo, že Trump by musel ustupovat svému protějšku Putinovi možná i v některých závažných zahraničněpolitických problémech, které by měly potenciál škodit americkým národním zájmům.

Pro Trumpa a jeho tým je nepříjemné, že zveřejnění citlivých informací navádí celou americkou i světovou veřejnost k otázkám, které bude Trumpovi pokládat. Ačkoliv jsou informace z dokumentu neověřené, samo podezření může způsobit problémy například při obhajování Trumpových politických kroků nebo i uškodit jeho potenciálním ministrům, jejichž grilování v těchto dnech probíhá. Jak napsal americký list New York Times, není možné „nevidět“ už jednou viděné.

CNN navíc připomíná, že se dá očekávat obnovený tlak na zveřejnění Trumpových daňových přiznání, která srdnatě odmítal po celou dobu prezidentské kampaně.

Jak na zveřejnění reagovala ruská strana?

Kreml prohlásil, že nemá žádný kompromitující materiál ani na nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ani na jeho demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou.

„Ne, v Kremlu nemáme kompromitující materiál na Trumpa,“ řekl Dmitrij Peskov podle agentury TASS. „Je to naprostá kachna, naprostý výmysl a naprostý nesmysl. Kreml se nezabývá sbíráním kompromitujících informací,“ zdůraznil Putinův mluvčí a údajné kompromitující informace označil za „pulp fiction“, což TASS přeložil do ruštiny jako „nekvalitní bulvární čtivo“.

Bývalý šéf ruské tajné služby FSB Nikolaj Kovaljov označil údajnou zprávu amerických tajných služeb o kompromitujících materiálech na Trumpa v ruských rukách za pokus vlády končícího prezidenta Baracka Obamy zdiskreditovat republikánského nástupce. „Koho by zajímalo sbírat kompromitující informace na člověka, který přijížděl (do Moskvy) pořádat soutěže krásy? Takové praktiky u nás v Rusku nemáme,“ tvrdí někdejší šéf FSB, která je nástupkyní sovětské tajné policie KGB.

Jakou roli ve věci hrají americké tajné služby?

Šéfové čtyř největších zpravodajských úřadů USA shrnuli skutečnosti obsažené v dokumentech do dvoustránkového materiálu, který připojili ke zprávě o ruském vměšování do amerických prezidentských voleb v minulém roce. O svých zjištěních informovali končícího i nastupujícího prezidenta minulý týden. Zároveň se dostaly materiály i do rukou osmi zákonodárcům, vždy dvěma nejvýše postaveným činovníkům obou hlavních stran v obou komorách Kongresu.

Jak na zveřejněné zprávy reagovali Trump a Obama?

Na zprávu ihned reagoval na Twitteru samotný Trump. „Falešné zprávy - naprostý politický hon na čarodějnice,“ napsal Trump ve zjevné reakci na informace zveřejněné CNN.

„Žijeme snad v nacistickém Německu?“ napsal později Trump na svém účtu. „Volby jsem hladce vyhrál, je dokázané velké hnutí (příznivců), úskoční soupeři se (ale) snaží význam našeho vítězství snížit falešnými zprávami,“ dodal s tím, že je to politováníhodná situace.

11.ledna 2017 v 13:31, příspěvek archivován: 11.ledna 2017 v 14:50

Russia has never tried to use leverage over me. I HAVE NOTHING TO DO WITH RUSSIA - NO DEALS, NO LOANS, NO NOTHING!

„Rusko se na mě nikdy nepokusilo naléhat. Nemám s Ruskem nic společného - žádné obchody, žádné půjčky, zkrátka nic,“ uvedl Trump s očividným odkazem na text zprávy, kterou zveřejnil portál BuzzFeed.

11.ledna 2017 v 13:48, příspěvek archivován: 11.ledna 2017 v 14:50

Intelligence agencies should never have allowed this fake news to "leak" into the public. One last shot at me.Are we living in Nazi Germany?

„Utajované informace nekomentuji,“ uvedl na dotaz stanice NBC dosluhující prezident Barack Obama po posledním proslovu v úřadu, který pronesl v Chicagu. Zároveň ale vyjádřil naději, že se jeho nástupce „pustí do práce“ a pokusí se zabránit Rusům v dalším zasahování do amerických voleb.

Jak reagovala americká média?

Většina amerických zpravodajských médií, včetně agentury AP, se zachovala zdrženlivě, protože obvinění na Trumpovu adresu nebyla doložena. „Dokonce i Donald Trump si zaslouží od novinářů férový přístup,“ napsal na Twitteru šéf washingtonské pobočky časopisu Mother Jones David Corn.

Samotný server BuzzFeed připustil pochybnosti o obviněních na Trumpovu adresu a ujistil, že se snažil a nadále se bude snažit je ověřit. Editor webu Smith poznamenal, že někteří lidé nemusí s postupem serveru souhlasit, „ale zveřejnění tohoto spisu ukazuje, jak vidíme práci reportérů v roce 2017“.

Jak reagovali bezpečnostní experti?

Střízlivě se k odhalením ohledně ovlivňování realitního magnáta ze strany ruských agentů staví i bývalí operativci amerických tajných služeb. Podle nich je potřeba přistupovat k informacím s „opatrným zaujetím“. „Předpokládám, že může vyjít na povrch ještě více. Mnoho z toho bude k ničemu, ale něco z toho bude dávat smysl a potenciálně může být velmi výbušné,“ řekl pro server Wired bývalý pracovník CIA Patrick Skinner.

Dokument zveřejněný BuzzFeedem je podle něj především „neopracovaná špionáž“, která bude potřebovat mnoho práce, aby přinesla použitelné důkazy. „Důvod, proč se podobné nedodělané věci nezveřejňují, souvisí s tím, že mohou vzbudit poprask před tím, než širší kontext prokáže, že nejsou pravdivé,“ dodal Skinner.

Ještě skeptičtější je bývalý pracovník britské tajné služby GCHQ Matt Tait. „Vypadá to, jako práce bývalého terénního pracovníka, který měl zajímavé zdroje, ale netušil, jak jejich informace přetavit do použitelné formy,“ řekl pro Wired. Je totiž velmi diskutabilní, jestli uvedené zdroje jsou skutečně důvěryhodné nebo ne a rozlišit ty, které jsou opravdu užitečné, což se podle něj zřejmě nestalo.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz