Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Otázky a odpovědi: Kam pokročilo odvolání Trumpa a má impeachment vůbec smysl?

Americký prezident Donald Trump před svými podporovateli v New Hampshire | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump před svými podporovateli v New Hampshire | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Proces odvolání amerického prezidenta vstoupil do další fáze. Právní experti pozvaní demokraty před sněmovní výbor se shodli, že by prezident Trump měl být obžalován. Mají ale demokraté dost důkazů? A má vůbec smysl prezidenta Trumpa podrobit procesu, jehož výsledek je od počátku jasně určen nedostatkem hlasů v senátu?

V úterý americký sněmovní zpravodajský výbor zveřejnil třísetstránkovou zprávu. Vyšetřovatelé se domnívají, že prezident USA Donald Trump nařídil svým poradcům, aby pozdrželi vojenskou pomoc Ukrajině, dokud ta nezahájí vyšetřování jeho politického rivala Joea Bidena. Impeachment (proces odvolání) americké hlavy státu tak vešel do další fáze.

Po několika měsících vyšetřování se záležitost přesunula k právnímu výboru sněmovny. Ve středu odpoledne začalo slyšení, v rámci kterého vystoupili čtyři odborníci: tři pozvaní demokraty, jeden republikány. Bylo na nich, aby zhodnotili, zda se prezident Donald Trump provinil něčím nezákonným, a poskytli své rady kongresmanům.

Profesoři před právním výborem sněmovny.

Profesoři před právním výborem sněmovny.

Slyšení u právního výboru americké sněmovny ve věci impeachmentu Donalda Trumpa.

Slyšení u právního výboru americké sněmovny ve věci impeachmentu Donalda Trumpa.

Tři odborníci, kteří byli povoláni demokraty, při slyšení uvedli, že se prezident v mnoha případech dopustil deliktů, za které by měl být obžalován. Čtvrtý profesor naopak tvrdí, že jde o „lajdácký impeachment“, opírající se o svědectví z druhé ruky. Na základě této expertizy mají politici sestavit obžalobu prezidenta.

Na základě jejich expertízy mají politici sestavit obžalobu prezidenta.

Co bude obsahem žaloby?

V tom zatím není jasno. Zpráva zpravodajského výboru však poskytuje několik náznaků, stejně jako výpovědi profesorů práva. Kongresmani tak budou pravděpodobně hlasovat o obžalobě ve třech bodech: zneužití moci (prezident žádal Ukrajinu o vyšetřování demokratů), bránění ve výkonu spravedlnosti (Trump nařídil svým podřízeným, aby nevypovídali před Kongresem) a ohrožení národní bezpečnosti (prezident prý chtěl ovlivnit volby za pomoci cizí mocnosti).

Mají demokraté dost důkazů?

Vzhledem k tomu, že prezident zakázal zaměstnancům administrativy spolupracovat na vyšetřování, bylo pro kongresmany těžké prokázat, že Trump požadoval po Ukrajině „quid pro quo“ - tedy něco za něco.

Koláž Proces odvolání Donalda Trumpa.

Na stranu druhou jim pomohla svědectví blízkého spojence Trumpa velvyslance Gordona Sundlanda, který zákonodárcům do detailů popsal prezidentovy požadavky. Příběh dokreslila i veřejná vystoupení prezidentova právníka Rudyho Giulianiho, který přiznal své angažování na Ukrajině, a jeho pomocníků. Ti jsou teď v hledáčku FBI. Zdá se tak, že mají demokraté nabito.

Gordon Sondland během sněmovního slyšení.

Gordon Sondland během sněmovního slyšení.

Kdo o „zločinech“ věděl?

Podle v úterý zveřejněné zprávy se na akcích s Ukrajinou podílela řada členů administrativy – viceprezident Mike Pence, personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, ministr zahraničí Mike Pompeo, ministr energetiky Rick Perry a další zaměstnanci západního křídla. „Věděli o něm a v některých případech usnadňovali prezidentovo schéma,“ stojí ve zprávě.

Ministr energetiky USA Rick Perry.

Ministr energetiky USA Rick Perry.

Co bude řešit právní výbor?

Proces impeachmentu je v tuto chvíli v druhé fázi. Právní výbor, ovládaný demokraty, bude na základě analýzy pozvaných odborníků hlasovat o tom, zda mají zákonodárci dostatek důkazů, aby sestavili obžalobu. Pokud ano, budou následně sestavovat články impeachmentu.

Ve své podstatě jde o body obžaloby a jejich počet není jasně stanovený. Každý ze tří prezidentů, kteří čelili impeachmentu, jich měl jiný počet (Andrew Johnson 11, Richard Nixon 3 a Bill Clinton 2).

Kam dál?

Proces se následně posune na půdu sněmovny, kde budou všichni zákonodárci hlasovat o bodech obžaloby. Stačí, aby schválili jen jeden z bodů, aby noviny měly titulky „Trump impeached“. Vzhledem k tomu, že sněmovnu ovládají demokraté, pravděpodobně se tak stane.

Posledním bodem impeachmentu je soudní proces v Senátu. Senátoři jsou porotou a na odstranění prezidenta z funkce je potřeba dvoutřetinová shoda. Většinu zde mají republikáni, a tak je prakticky předem jasné, že prezident Trump odvolán nebude.

Když vědí, že neuspějí, má to smysl?

Ano, má. Zaprvé: pokud republikáni zablokují odvolání „zločince“, mohou demokraté přitáhnout více svých voličů k volbám. Zadruhé: pokud je prezident jednou obžalován sněmovnou, nikdy nemůže být omilostněn.

Hlava státu sice disponuje takovými pravomocemi, ale ty mají jednu jedinou výjimku – proces impeachmentu. Ve chvíli, kdy koncem prosince sněmovna Trumpa obžaluje, nebude jej moci omilostnit ani případný nový prezident.

Pamětníci procesu s Richardem Nixonem mohou namítat, že 37. prezident USA dostal milost od svého nástupce, ale v případě Nixona nikdy nedošlo na obžalování prezidenta. Rezignoval totiž ještě předtím, než se sněmovna usnesla.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.