Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

OTÁZKY A ODPOVĚDI: proč Palestinci protestují a Izraelci stříleli ostrými?

Svět

  15:12
GAZA/PRAHA - Při pondělních střetech v Pásmu Gazy přišlo o život 58 Palestinců, včetně sedmi nezletilých, mezi nimiž je osmiměsíční dítě. Jde o nejkrvavější den od války mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a židovským státem v roce 2014, píší izraelská média. Dalších více než 2700 lidí utrpělo zranění.

Izraelská pohraniční policie používá proti demonstrantům slzný plyn. foto: Reuters

Proč probíhají protesty na pomezí Izraele a Pásma Gazy?
V úterý vrcholilo sedm týdnů trvající období palestinských protestů, jejichž cílem je ukončit blokádu Pásma Gazy ze strany Izraele a umožnit návrat palestinských uprchlíků do oblastí, kde dříve žili jejich předci, ale které se teď nacházejí na území Izraele.

Patnáctý květen si Palestinci připomínají jako katastrofu (Nakba). Termín se vztahuje k první izraelsko-arabské válce v roce 1948. Ta vypukla záhy po ukončení britského mandátu nad Palestinou a v důsledku ozbrojeného střetnutí muselo opustit své domovy asi 700 tisíc Palestinců. Se zemí bylo také srovnáno mnoho palestinských vesnic a měst.

Palestinci proti Izraelcům používají praky.
Palestinci během protestů proti Izraeli při 70. výročí založení země.

Proč došlo v pondělí k násilným střetům?
Radikální palestinské hnutí Hamás, které v současnosti území Pásma Gazy ovládá, dalo o víkendu na vědomí, že protestující se tentokrát pokusí prorazit hraniční linii a proniknout do Izraele. K účasti na „velkém pochodu návratu“  vyzývaly mj. i megafony gazských mešit.

Demonstranti podle izraelských úřadů zapalovali pneumatiky a házeli kameny. Protesty proti izraelské okupaci byly v pondělí zesíleny odporem k přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma.

Proč Izrael střílel do demonstrantů ostrými náboji?
Izrael varoval, že zasáhne proti komukoliv, kdo se k hraničnímu plotu jen přiblíží. Podle Izraelských obranných sil totiž hrozilo, že Palestinci plot protrhnou a budou zapalovat domy a vyvolávat nepokoje v přilehlých izraelských čtvrtích.

Podle izraelských úřadů jsou mezi zabitými také tři členové Hamásu, kteří se na hranici snažili odpálit výbušné zařízení. I proto prý použili proti demonstrantům ostré náboje, či střely z tanku.

Jak na události reagoval svět?
Německo, Francie i Velká Británie považují použití ostrých nábojů za přehnanou reakci a domnívají se, že by měly být použité až jako naprosto krajní řešení. Zásah odsoudil jak francouzský prezident Emmanuel Macron, tak i vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zásah Izraele proti demonstrantům z Pásma Gazy označil dokonce za „genocidu“. Naopak podle Bílého domu je za smrt demonstrantů zodpovědné radikální palestinské hnutí Hamás.

Kuvajt v reakci na násilnosti žádá, aby situaci v úterý na mimořádném jednání řešila Rada bezpečnosti OSN. Očekává se, že jednání zablokují USA.

Autoři: , ,