Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Vodíková bomba a jaderný program KLDR

USA

  13:17aktualizováno  13:31
PCHJONGJANG/PRAHA - KLDR se ve středu pochlubila, že vůbec poprvé provedla úspěšný test miniaturizované vodíkové bomby. Pokud by se toto prohlášení potvrdilo, znamenalo by to významný pokrok v jaderném zbrojním programu této totalitní země. Přinášíme odpovědi na základní otázky spjaté se severokorejským jaderným programem i samotnou termonukleární pumou.

Kim Čong-un testuje letadlo během leteckého cvičení ((nedatovaný archivní snímek zveřejněný severokorejskou agenturou KCNA v říjnu 2014). foto: Reuters

Je KLDR jadernou velmocí?

Zatím ne, alespoň v tom smyslu, že neprokázala schopnost atomovou bombu dostatečně zmenšit a umístit na balistické rakety. KLDR dosud provedla tři ověřené jaderné testy v letech 2006, 2009 a 2013, nejspíš pomocí bomb z plutonia.

Severní Korea na kapitalistickou logiku slyší, hodnotí expert odvetu Američanů

Zkouška z října 2006 nebyla podle expertů příliš úspěšná, druhý test z 2009 měl ovšem sílu asi jako atomová bomba svržená na Nagasaki. Jaderný test z února 2013 měl podle jihokorejského ministerstva obrany sílu až devíti kilotun TNT, což je zhruba poloviční síla pumy Fat Man, kterou svrhly USA na Nagasaki.

KLDR ve středu 6. ledna oznámila, že otestovala miniaturizovanou vodíkovou pumu. Americká geologická služba USGS zaznamenala otřesy v KLDR o síle 5,1 stupně krátce po 2:00 SEČ. Ohnisko bylo podle ní deset kilometrů pod zemí v blízkosti jaderné střelnice Pchunggje, zatímco podle jihokorejských seizmologů bylo na povrchu.

Co je to vodíková bomba?

Zatímco jaderná bomba je založena na principu štěpení jader atomů, vodíková puma využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku. Je mocnější než jaderná bomba a je těžší ji vyrobit.

Byla to opravdu vodíková bomba?

Odborníci severokorejský test skutečné vodíkové bomby zpochybnili. Podle nich Severní Korea možná přidala malé množství vodíku do běžné jaderné bomby. Australský jaderný specialista Crispine Rovere poukázal na to, že seizmická data byla mnohem slabší, než by se dalo očekávat od testu vodíkové bomby.

Bruce Bennet, analytik americké výzkumné instituce Rand Corporation, uvedl, že kdyby se skutečně jednalo o vodíkovou bombu, zaznamenala by Richterova stupnice výbuch asi stokrát větší, o síle asi sedmi stupňů. Exploze podle něj odpovídala síle asi 10 až 15 kilotun TNT.

Kde byl tento test proveden?

Stejně jako předchozí jaderné pokusy byl tento test proveden v hornaté oblasti jaderné střelnice Pchunggje na severovýchodě země. Jihokorejští odborníci se domnívají, že výstavba zdejšího areálu začala před více než dvaceti lety.

Jihokorejští odborníci ukazují na počítačové simulaci epicentrum výbuchu.

Proč se test uskutečnil zrovna teď?

Podle japonského odborníka na KLDR Tošimici Šigemury chtěla Severní Korea ukázat světu, že umí použít novou technologii v rámci svého jaderného programu, tedy princip slučování atomových jader místo jejich štěpení.

PTEJTE SE SEVEROKOREJCE

Vzhledem k chystanému květnovému kongresu vládnoucí komunistické strany šlo zřejmě severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi také o upevnění postavení v zemi, navíc v době kdy se USA snaží zaměřovat svou pozornost jinam.

Jaké budou mezinárodní důsledky?

Ověřit skutečnou povahu testu KLDR může trvat až několik týdnů, pokud se to vůbec podaří. Světové mocnosti zkoušku odsoudily a Čína, která je nejbližším spojencem KLDR, uvedla, že o testu předem nevěděla a že předloží Pchjongjangu oficiální protest.

Podle analytiků by Peking také mohl apelovat na Kima, aby se vzdal svých jaderných zbraní. Japonsko i Jižní Korea pravděpodobně posílí svůj legislativní i vojenský arzenál vůči KLDR.

Předchozí jaderné a raketové testy byly vždy odsouzeny a potrestány rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Soul po oznámeném testu svolal mimořádnou schůzi bezpečnostní rady státu. Uprostřed prezidentka země Pak Kun-hje.

Jaké jsou raketové možnosti KLDR?

Slušné, ale technické obtíže přetrvávají. Severní Korea vypustila v prosinci 2012 (jako desátý stát světa) vlastní balistickou raketu Unha-3 s odhadovaným doletem 6700 kilometrů. S její pomocí vynesla na oběžnou dráhu kolem Země vlastní družici, pojmenovanou Kwangmjongsong-3 (Jasná hvězda). Raketa se ale podle expertů nevrátila do zemské atmosféry. Odborníci poukazují na to, že KLDR bude trvat vývoj mezikontinentálních balistických střel ještě hodně času.

Masové shromáždění Severokorejců na náměstí Kim Il-songa v Pchjongjangu.
Soul po oznámeném testu svolal mimořádnou schůzi bezpečnostní rady státu....

KLDR ale vlastní stovky raket krátkého a dlouhého doletu, které by mohly zasáhnout Jižní Koreu a většinu Japonska. Dvoustupňová balistická raketa Tepodong-2 (obdoba Unha-3) by podle odhadů mohla teoreticky ohrozit i americkou Aljašku.

Kdy zahájila KLDR jaderný program?

KLDR budovala civilní jaderný program ve spolupráci se Sovětským svazem a s Čínou od 50. let. V polovině 60. let začala usilovat o jaderné zbraně, Moskva i Peking však odmítly asistovat. V prosinci 1985 se Severní Korea připojila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT), ale v lednu 2003 od ní odstoupila.

OSN chystá novou rezoluci

Zkušební jaderný výbuch je hluboce znepokojující a znamená velké ohrožení regionální bezpečnosti. Prohlásil to generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Počínání KLDR jednomyslně odsoudila i Rada bezpečnosti OSN, která vůči Pchjongjangu připraví novou rezoluci.

"Tento test opět porušil řadu rezolucí Rady bezpečnosti, a to navzdory tomu, že mezinárodní společenství jednohlasně žádá ukončení takových aktivit," řekl Pan. "Je to rovněž závažné porušení mezinárodních norem o zákazu jaderných zkoušek," dodal.

"Žádám KLDR, aby zastavila jakékoli další jaderné aktivity a splnila své závazky týkající se ověřitelného jaderného odzbrojení," obrátil se Pan na Pchjongjang.

Severokorejský režim po dnešní zkoušce oznámil, že bude kvůli agresivnímu postoji USA pokračovat v posilování svého jaderného programu. Země ale slíbila jednat zodpovědně, svůj jaderný arzenál prý použije pouze k sebeobraně.

Jaderný test označil Bílý dům za provokativní a pobuřující porušení rezolucí RB OSN. Washington o věci již jedná s Pekingem.

ČASOVÁ LINIE

Výběr událostí kolem severokorejského jaderného programu

  • 9. října 2006 - KLDR provedla první test jaderné bomby. Podle zahraničních seizmických měření exploze odpovídala výbuchu dvou až 12 kilotun trinitrotoluenu (TNT). Japonci epicentrum otřesů lokalizovali poblíž přístavu Čchongdžin. RB OSN schválila sankce vůči KLDR, která to označila za vyhlášení války.
  • 13. února 2007 - Další kolo šestistranných rozhovorů skončilo dohodou: KLDR souhlasila s uzavřením hlavního jaderného komplexu v Jongbjonu a vstupem inspektorů. Na oplátku měla dostat od Jižní Koreje, Číny, USA a Ruska 50 000 tun těžkého topného oleje, hospodářskou, potravinovou a jinou humanitární pomoc.
  • 14. července 2007 - KLDR uzavřela komplex v Jongbjonu. Inspektoři MAAE to potvrdili o dva dny později.
  • 31. prosince 2007 - KLDR podle USA nepředložila soupis všech jaderných aktivit, k čemuž se zavázala při rozhovorech.
  • 12. července 2008 - Na šestistranných rozhovorech byl dohodnut mechanismus ověřování tvrzení KLDR o jaderném programu.
  • 11. října 2008 - USA vyřadily Severní Koreu ze svého seznamu zemí podporujících terorismus. KLDR následně oznámila, že obnoví demontáž svých jaderných zařízení.
  • 8. prosince 2008 - V Pekingu začalo další kolo šestistranných rozhovorů. Dva dny nato bylo oznámeno, že uvízly ve slepé uličce.
  • 14. dubna 2009 - KLDR označila šestistranná jednání o svém jaderném programu za zbytečná a oznámila, že z nich odstoupí. Zastavila spolupráci s MAAE a vykázala její inspektory ze země.
  • 25. května 2009 - KLDR oznámila, že provedla druhý podzemní jaderný test v oblasti, kde komunistický režim poprvé vyzkoušel jadernou zbraň v říjnu 2006. Síla jaderné zkoušky odpovídala výbuchu až 20 kilotun TNT. Výbuch byl přibližně stejně silný jako atomová bomba, kterou v roce 1945 svrhly USA na japonské Nagasaki.
  • 12. června 2009 - RB OSN zpřísnila sankce proti KLDR.
  • 21. listopadu 2010 - Severokorejští činitelé řekli americkému jadernému expertovi Siegfriedu Heckerovi, že KLDR v komplexu v Jongbjonu instalovala 2000 centrifug na obohacování uranu.
  • 12. února 2013 - KLDR provedla třetí jaderný test. Podle jihokorejského ministerstva obrany výbuch odpovídal síle až devíti kilotun TNT, což je zhruba poloviční síla pumy, kterou v srpnu 1945 svrhly USA na Nagasaki.
  • 7. března 2013 - RB OSN v reakci na únorový test výrazně zpřísnila a rozšířila finanční a další sankce proti Severní Koreji.
  • 11. března 2013 - Severní Korea vypověděla k tomuto datu všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou. Jde především o smlouvu o neútočení z roku 1991, která schválila mírové řešení sporů a předcházení náhodným vojenským střetům. Ke stejnému dni Pchjongjang podle předchozího varování zrušil dohodu o příměří z roku 1953, jíž skončila korejská válka.
  • 15. září 2015 - Severní Korea uvedla, že plně obnovila provoz v jaderném komplexu v Jongbjonu, který je považován za hlavní zdroj plutonia, jež KLDR používá k výrobě jaderných zbraní.
  • 6. ledna 2016 - KLDR sdělila, že provedla úspěšný test miniaturizované vodíkové pumy. Americká geologická služba USGS zaznamenala otřesy v KLDR o síle 5,1 stupně krátce po 2:00 SEČ. Ohnisko bylo podle ní deset kilometrů pod zemí v blízkosti jaderné střelnice Pchunggje, zatímco podle jihokorejských seizmologů bylo na povrchu.
Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...