130 let

Zastřelení osmnáctiletého Michaela Browna vyvolalo v americkém Missouri masové nepokoje. | foto: YoutubeReprofoto

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Zastřelení Michaela Browna a protesty ve Fergusonu

Svět
  •   17:00
Zastřelení černošského mladíka Michaela Browna vyvolalo v americkém Fergusonu vlnu násilných střetů mezi policií a demonstranty, kteří volají po vyšetření Brownovy smrti a spravedlivém potrestání viníka. Přinášíme základní otázky a odpovědi o incidentu z 9. srpna a nepokojích, které rozpoutal.

Osmnáctiletý Michael Brown zemřel ve Fergusonu, převážně černošském předměstí města St. Louis v americkém státě Missouri. V sobotu 9. srpna jej zastřelil policista Darren Wilson. Okolnosti incidentu jsou stále předmětem vyšetřování. Kvůli Brownově úmrtí vypukly v ulicích Fergusonu masové protesty, v oblasti byl vyhlášen výjimečný stav. 

Ferguson, předměstí St. Louis (Missouri).

Ferguson, předměstí St. Louis (Missouri).

Kdo byl Michael Brown?

Osmnáctiletý absolvent střední školy měl v pondělí 11. srpna, tedy pouhé dva dny po své smrti, nastoupit ke studiu na vysoké škole Vatterott College. Toužil po inženýrském titulu: přál si stát se odborníkem na vytápění a klimatizaci a založit si v oboru vlastní firmu. „Všichni ostatní chtěli být fotbalisti nebo basketbalisti, ale on chtěl mít svůj vlastní byznys. Říkal, že neskončí jako někteří jiní na ulici. Plánoval si vzdělání, lepší život,“ shodují se podle CNN Brownovi přátelé.

Michael Brown na archivním snímku se svou sestrou.

Brownovi rodiče popisují svého syna jako „něžného obra“. „Uměl vás rozesmát. Ať už se vyskytl jakýkoli problém, jakákoli situace, věděl, co s tím,“ řekl CNN otec Michael Brown. CNN s odvoláním na lokální tisk dodává, že podle učitelů s Brownem „nebyly potíže“.

Nedlouho po Brownově zastřelení však fergusonská policie oznámila, že mladíka podezřívá z vyloupení jednoho z místních obchodů se smíšeným zbožím (policejní zprávy si můžete prohlédnout ZDE). Odvolávala se přitom na záznam z bezpečnostních kamer, jež zachycují mohutného muže, který odstrkuje prodavače a si z obchodu odnáší krabici doutníků.

Zastřelení Michaela Browna

Okolnosti Brownovy smrti stále nejsou zcela jasné, a to navzdory několika očitým svědectvím. Brown nebyl ozbrojen a policista Wilson na něj několikrát vystřelil v okamžiku, kdy měl mladík ruce vzhůru (viz motto demonstrantů „Ruce vzhůru, nestřílejte!“) - potud panuje shoda. Pochybnosti však přetrvávají ohledně toho, co Wilsonův útok vyprovokovalo.

  • Začátek incidentu

Michael Brown trávil ve Fergusonu prázdniny u své babičky. Inkriminovaného 9. srpna se v doprovodu svého kamaráda Doriana Johnsona kráčel ulicí k jejímu domu, když u nich zastavilo policejní auto. Policista Wilson (běloch) mladíky vyzval, aby se přesunuli z ulice na chodník, podle 22letého Johnsona vulgárně. CNN uvedla, že o možném spojení Browna s vyloupením obchodu Wilson v té době nevěděl. Poté poodjel, ale za okamžik zastavil a zacouval zpět k dvojici. „Byli jsme tak blízko, že když se pokusil otevřít dveře, odrazily se od nás a znovu se zavřely,“ řekl Johnson CNN.

Podle předběžného policejního vyšetřování chtěl Wilson vystoupit z auta, ale Brown ho zatlačil zpět do vozu, kde ho „fyzicky napadl“ a pokusil se mu vzít zbraň, řekl minulý týden policejní náčelník Jon Belmar. Belmar řekl, že v autě padl jeden výstřel. Wilson prý musel být po incidentu ošetřen v nemocnici.

Tato verze však neodpovídá očitým svědectvím jak Johnsona, tak dalších dvou svědkyň, Tifanny Mitchellové a Piaget Crenshawové. Johnson tvrdí, že policista uchopil Browna za krk a přitahoval ho k sobě, přestože se Brown bránil. Brownovi měl se zbraní v ruce vyhrožovat, že „bude střílet“. To potvrzují i Mitchellová s Brownovou, podle kterých se Brown zkoušel vymanit z Wilsonova sevření.

  • Brownova smrt

Oba mladíci začali od auta utíkat. “Viděl jsem, jak (k Brownovi) policista postupuje s připravenou zbraní. Pak vystřelil podruhé a mého kamaráda zasáhl. V tu chvíli se (Brown) otočil s rukama vzhůru a začal mu říkat, že není ozbrojený a aby přestal střílet. Jenže (policista) vystřelil ještě několikrát a (Brown) se zhroutil na zem a zemřel,“ popsal Johnson CNN.

Nákres ukazuje místa, kde Browna zasáhly kulky.

„Strážník vylezl z auta a začal střílet. (Brownovo) tělo se otřáslo, trefil ho zezadu, a pak se (Brown) otočil a zvedl ruce vzhůru. ... Policista střílel dál,“ potvrzuje Mitchellová. Crenshawová dodává, že v daný okamžik byl Brown od policejního vozu vzdálený přibližně šest metrů.

Podle pitevní zprávy zasáhlo Browna šest výstřelů, z toho dva do hlavy. Rodiče mrtvého trvali na další nezávislé pitvě, která by upřesnila, v jaké pozici vůči Wilsonovi se Brown ve chvíli střelby nacházel. Americký ministr spravedlnosti Eric Holder jejich žádosti o víkendu vyhověl.

Vyšetřování potvrdilo, že Brown byl neozbrojený. Veškeré nábojnice, které byly na místě činu nalezeny, pocházely z Wilsonovy zbraně.

Kdo je Darren Wilson?

Identitu střelce tajila policie celých šest dní po incidentu. Až v pátek oznámila, že střílel 28letý Darren Wilson. Wilson působil v řadách fergusonského policejního sboru šest let, a to bez jediného předchozího prohřešku proti disciplíně. Po zastřelení Browna byl postaven mimo službu. Nynější vyšetřování má určit, zda proti němu bude vzneseno obvinění z trestného činu. Případem se na místě zabývá přibližně pět desítek agentů FBI.

Proč přerostly demonstrace v násilí?

Den poté, co Brown zemřel, tedy v neděli 10. srpna, uspořádali obyvatelé Fergusonu pietní shromáždění na památku mrtvého. Mnozí z nich drželi v rukách transparenty s nápisy „Ruce vzhůru! Nestřílejte!“ či „Stop policejní brutalitě, spravedlnost pro Michaela!“

„Stop policejní brutalitě. Spravedlnost pro Michaela“.
Americký Ferguson ovládly demonstrace a protesty, které vyvolalo zastřelení...

Původně poklidná demonstrace však brzy přerostla v otevřené nepokoje a násilné střety s pořádkovou policií. Ve Fergusonu, jehož policejní sbor tvoří z drtivě většiny běloši (50 z 53 příslušníků), ačkoli se jedná o převážně černošskou čvrť, se Brownova smrt stala pověstnou roznětkou a dala průchod dlouhodobě narůstající frustraci.

„To, co se děje ve Fergusonu, se nijak zvlášť neliší od jiných částí St. Louis. Početná afroamerická populace a velmi málo černošských policistů,“ konstatoval pro CNN radní Antonio French.

Populace Fergusonu

Složení obyvatelstva Fergusonu podle posledního censu:

  • 67 % černoši
  • 29 % běloši
  • 1 % Hispánci
  • pod 1 % Asiaté a Indiáni
  • průměrný věk 31 let
  • průměrný příjem domácnosti 37 000 dolarů
  • 22 % obyvatel žije pod hranicí chudoby

Od minulé neděle protesty ve Fergusonu neustávají, pokračují tedy již devátým dnem. Za tu dobu zatkli policisté už desítky demonstrantů, v oblasti byl vyhlášen výjimečný stav a zákaz nočního vycházení. Poklidná shromáždění střídají opakované střety protestujících s policií, rabování a útoky na tamní budovy. Situaci zatím neuklidnily ani výzvy politiků ke smíru, ani zapojení Národní gardy, již povolal guvernér Missouri Jay Nixon.

VÍCE ZDE:

Policie proti davu zasahuje nejen slzným plynem a gumovými projektily, ale pomáhá si rovněž těžkou vojenskou technikou. Jak LN před několika dny upozornily, „případ Brown“ akcentoval vysokou míru militarizace americké policie, jejíž kontroverzní postup vůči protestujícím část Američanů, včetně guvernéra Nixona či ministra spravedlnosti Holdera, kritizuje jako kontraproduktivní.

„Musíme znovu vybudovat důvěru mezi silami zákona a místní komunitou. Obávám se, že za takové situace vysílá užití vojenské techniky a vozidel protichůdný signál,“ citovala CNN Holdera.

Autor: msl
  • Vybrali jsme pro Vás