Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Otec britského premiéra požádal o francouzské občanství, v referendu hlasoval proti brexitu

Stanley Johnson je otec britského premiéra Borise Johnsona | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanley Johnson je otec britského premiéra Borise Johnsona | foto: Henry NichollsReuters

Londýn/ Paříž Otec britského premiéra Borise Johnsona požádal o francouzské občanství. Stanley Johnson, který v referendu v roce 2016 hlasoval proti brexitu, řekl francouzské stanici RTL, že je pro něj důležité zachovat vazbu na Evropskou unii. Čtvrteční půlnocí skončí takzvané přechodné období, a Británie tak definitivně ukončí s EU svazek, který trval 48 let.

„Nejde o to, abych se stal Francouzem. Pokud tomu dobře rozumím, Francouzem jsem. Moje matka se narodila ve Francii, její matka byla Francouzkou úplně a její dědeček také,“ řekl stanici RTL francouzsky bývalý europoslanec Stanley Johnson. „Takže pro mě je to spíše otázka toho, abych si vzal zpět, co už mám,“ dodal 80letý otec britského premiéra.

„Vždy budu Evropanem, to je jisté,“ zdůraznil Stanley Johnson. „Nemůžete Britům říci: Už nejste Evropané. Je důležité mít s Evropskou unií vazbu,“ dodal.

Britové schválili odchod své země z Evropské unie v referendu v červnu 2016. Zatímco Boris Johnson byl jednou z hlavních tváří kampaně za brexit, jeho otec Stanley hlasoval pro setrvání Británie v evropském bloku.

Po dlouhých politických sporech opustila Británie EU letos na konci ledna. Do čtvrteční půlnoci se ještě nachází v takzvaném přechodném období, kdy musí dodržovat pravidla EU, na jejichž podobu ale již nemá vliv. Na Štědrý den se Londýn s Bruselem dohodly na podobě budoucích vztahů. Dohoda bude provizorně platit od pátku. Řádně začne platit až po schválení v Evropském parlamentu.

Kvůli brexitu přijdou Britové mimo jiné o unijní občanství, které jim zajišťovalo řadu výhod. Nyní budou považováni za občany třetí země. Výjimku budou mít ti, kteří si zajistili občanství některé z členských zemí EU, nejčastěji Irska. Pokud získá Stanley Johnson francouzské občanství, bude moci výhod unijního občana nadále požívat i on.

S Blatným se nedalo pracovat, říká bývalý náměstek ministra Aleksi Šedo

Aleksi Šedo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. V rozhovoru pro MF DNES...

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

Češka zraněná během nepokojů v Nizozemsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přísná koronavirová opatření stále platí v mnoha zemích světa. Nizozemsko přijalo nejpřísnější opatření od konce druhé...