23. prosince 2009 8:43, aktualizováno  19:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Otec chlapce z fingovaného letu balonem dostal 90 dní vězení

Rodina Heeneova. Malý Falcon stojí úplně vpravo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina Heeneova. Malý Falcon stojí úplně vpravo | foto: Reprofoto

DENVER Američan Richard Heene byl soudem v Coloradu odsouzen na 90 dní vězení za lživé ohlášení nešťastného vzlétnutí svého šestiletého syna v podomácku vyrobeném balonu. Jeho manželka Mayumi podle agentury Reuters do vězení nemusí, byla odsouzena na 20 dní veřejných prací s dohledem. Právník manželského páru oznámil, že musí navíc oba zaplatit 42 tisíc dolarů (776 tisíc korun) za záchrannou akci.

Richard a Mayumi Heeneovi odcházejí od soudu Heene, který po vyhlášení verdiktu propukl v slzy a opakovaně se za svůj čin omlouval, bude po 30 dnech vězení propuštěn na podmínku a zbytek trestu si odpyká prací stavebního podnikatele, kterou se v minulosti živil. Zároveň se nesmí po dobu čtyř let zúčastnit jakékoli aktivity, jež má souvislost s balonovým létáním.


Richard Heene se přiznal k pokusu ovlivnit veřejného činitele, jeho žena Mayumi, která je japonského původu, ke lhaní úřadům. Jejich právní zástupce David Lane řekl, že jeho klienti peníze na zaplacení výloh za záchrannou akci nemají.

Ostře sledovaný balon
Heeneovii v říjnu vyprovokovali za velkého zájmu sdělovacích prostředků záchrannou akci, protože ohlásili, že se z jejich pozemku uvolnil balon a že v něm byl šestiletý syn Falcon. Miliony lidí pak v televizích celého světa sledovaly let a věřily, že je Falconův život ohrožen.

Ten byl ale později nalezen doma a při vyšetřování vyšlo najevo, že se Heeneovi pokusili tímto způsobem získat smlouvu na televizní reality show. Balon přistál asi 64 kilometrů severně od Denveru a byl prázdný.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz