18. července 2018 11:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Otec dětí, které byly na palubě sestřeleného letu MH17, kritizoval Trumpa za jeho postoj k Rusku

Ozbrojený proruský rebel u trosek letu MH17 (archivní snímek z července 2014). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozbrojený proruský rebel u trosek letu MH17 (archivní snímek z července 2014). | foto: Reuters

CANBERRA Australský otec tří dětí, které zahynuly v roce 2014 při sestřelení malajsijského letu MH17 nad východní Ukrajinou, ostře kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho postoj k ruským „lžím“. Stalo se tak v souvislosti se čtvrtým výročím katastrofy a pondělním setkáním Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem v Helsinkách, informoval ve středu zpravodajský server BBC.

Trump tento týden na summitu s Putinem odmítl přijmout závěry svých zpravodajských služeb o ruském vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Poté, co kritici označili Trumpovo vystupování na summitu za neamerické a prokremelské, americký prezident svá slova odvolal.

Mezinárodní skupina vyšetřovatelů, vedená Nizozemskem, dospěla už v říjnu 2015 k závěru, že malajsijský boeing sestřelila protiletadlová raketa Buk, dodaná z Ruska a odpálená z pozic proruských separatistů. Povstalci jakýkoli podíl na sestřelení stroje odmítají, závěry mezinárodního vyšetřování vyvrací i Moskva.

Rekonstrukce sestřeleného letadla před tiskovou konferencí o výsledcích...
Místo zřícení malajsijského letadla na satelitních snímcích.

Australský otec tří dětí z letu MH17 Anthony Maslin Trumpův postoj odsoudil na facebooku. Opakovaně přitom zdůraznil, že americký prezident by se měl oprostit od „falešných zpráv“ a držet se „nevyvratitelných faktů“.

„Let MH17 byl sestřelen a 298 nevinných lidí bylo zavražděno, to je nevyvratitelný fakt,“ napsal Maslin k fotografii, na které jsou tři jeho zemřelé děti Mo, Evie a Otis. „Letadlo zasáhla ruská střela, bylo to prokázáno a je to nevyvratitelný fakt..., že takto byly zabity naše tři krásné děti a jejich dědeček, zničilo to naše životy i životy mnohých dalších, to je nevyvratitelných faktem,“ pokračoval. „Je také nevyvratitelným faktem, že to udělal muž (Putin), který o tom nadále lže a jehož zadnici jste právě líbal,“ zdůraznil Maslin ve vzkazu Trumpovi.

Rusko vždy trvalo na tom, že se sestřelením letu nemělo nic společného.

Na palubě letu z Amsterodamu do Kuala Lumpuru bylo 298 lidí (283 cestujících a 15 členů posádky) z deseti zemí, z toho 193 Nizozemců, 43 Malajsijců a 27 Australanů. Neštěstí nikdo nepřežil. V úterý australský premiér Malcolm Turnbull řekl, že Trump je americký vlastenec, kterému jde o blaho Spojených států. Zároveň ale zopakoval, že nesouhlasí s ruským postojem ohledně letu MH17. „Rozhodně nevěřím Vladimiru Putinovi , když tvrdí, že ruská armáda neměla se sestřelením letadla nic společného,“ uvedl s tím, že jeho vláda bude i nadále po Rusku požadovat, aby v této souvislosti přiznalo svou odpovědnost.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.