12. září 2015 9:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Otec utonulého chlapce o cestě do Řecka lhal. Sám řídil loď, tvrdí přeživší

Dvouletý chlapec utonul u tureckých břehů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvouletý chlapec utonul u tureckých břehů. | foto: Archiv Prahy 5Reuters

SYDNEY Otec utonulého tříletého Ajlana Kurdího, který se stal jedním ze symbolů zoufalství běženců, podle přeživších účastníků tragické plavby na řecký ostrov Kos nemluvil o okolnostech neštěstí pravdu. Abdalláh Kurdí prohlásil, že kapitán kvůli velkým vlnám zpanikařil a z lodě vyskočil, proto se sám ujal kormidla.

Trojice přeživších ale podle agentury Reuters vypověděla, že loď kormidloval od vyplutí z Turecka výhradně Abdalláh.

„Příběh, který vyprávěl, nebyl pravdivý. Nevím, co ho přimělo lhát, možná strach,“ řekl Iráčan Ahmad Džavád, který plavbu spolu s manželkou přežili, přišli ale o jedenáctiletou dceru a devítiletého syna. Manželé o okamžicích před neštěstím vypověděli, že když loď zasáhla vlna, Kurdí zpanikařil a zrychlil. Rovněž tvrdí, že loď kormidloval již od vyplutí z Turecka.

Džavád dále řekl, že Kurdí s převáděči spolupracoval a že po neštěstí k manželům připlaval a prosil je, aby o jeho skutečné roli pomlčeli. Džavád dodal, že jeho kontaktem na pašeráky byl jistý abú Husajn. „Abú Husajn mi řekl, že Kurdí je tím, kdo plavbu organizuje,“ prohlásil.

Otce se nepodařilo kontaktovat

Výpověď Džaváda a jeho ženy potvrdil Iráčan Ámir Hajdar, který se plavil na stejné lodi. Hajdar Kurdího označil za kormidelníka. V telefonickém rozhovoru s Reuters řekl, že nejdříve považoval Kurdího za Turka, neboť nemluvil, později však zaslechl, že se s manželkou baví syrskou variantou arabštiny.

Reuters se neúspěšně pokoušel Kurdího, který se mezitím vrátil do syrského Kobani, několikrát kontaktovat. Již dříve ale v reakci na podobná nařčení portálu MailOnline řekl, že jsou nepravdivá. „Zamýšlel jsem kormidlovat, ale neudělal jsem to. Jsou to všechno lži,“ řekl britskému zpravodajskému serveru. Dodal také, že za plavbu zaplatil stejnou částku jako ostatní.

Abdalláh Kurdí během osudné plavby na začátku září přišel o ženu a dva syny. Po tragédii se vrátil do Kobani, odkud rodina pocházel a kde těla bližních pohřbil.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz