16. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský Otec všech bomb je čtyřikrát silnější než ‚matka‘ z USA. Po výbuchu se lidé udusí

Termobarická bomba FOAB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Termobarická bomba FOAB | foto: youtube.com

MOSKVA Spojené státy ve čtvrtek svrhly na východě Afgánistánu svou nejsilnější nejadernou leteckou bombu, přezdívanou Matka všech bomb, která usmrtila minimálně devadesát bojovníků Islámského státu. Na Rusko to však jen stěží udělalo dojem, vlastní totiž až čtyřikrát účinnější zbraň, přezdívanou ne příliš originálně Otec všech bomb.

Ruská termobarická bomba je silnější jak v síle, tak v účinnosti. Matka všech bomb disponuje silou jedenácti tun TNT, kdežto síla ruské bomby odpovídá ekvivalentu čtyřiceti čtyř tun TNT s použitím sedmi tun novějšího typu trhavin. I teplota v epicentru při výbuchu je podle webu Business Insider dvakrát vyšší. Náplň ruské bomby je přísně střeženým tajemstvím.

Po americké akci v Afghánistánu se objevily spekulace, že by Rusko mohlo zareagovat na podobnou demonstrací síly právě použitím své nejsilnější nejaderné bomby. „Je možné, že Rusové Otce všech bomb mají jako odstrašující prostředek, ale svržení v Sýrii by mě nepřekvapilo. Bylo by to logické,“ řekl serveru Lidovky.cz vojenský expert Lukáš Visingr.

Termobarická bomba FOAB
GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomb.

Zároveň dodává, že ani jedna ze zbraní není technologicky nijak zajímavá, ač připouští, že ruská je zajímavější. „Americká bomba se používá jako zemětřesná a ruská jako bomba ’dusící’. Podle mě se jedná o bomby psychologické, nikoliv destrukční,“ říká.

Rusové ho otestovali 11. září

Otec všech bomb (FOAB - Father of All Bombs), známý také pod zkratkou ATBIP (aviatická termobarická bomba se zvýšenou účinností), má za sebou jediný test. Dne 11. září 2007, v den šestého výročí teroristického útoku na newyorské Světové obchodní centrum, ruská vláda zbraň úspěšně vyzkoušela v terénu. Vypustila ji z bombardéru Tupolev Tu-160, severoatlantickou aliancí přezdívaného Blackjack. Explodovala několik metrů nad povrchem země po pádu s využitím padákového systému. Poloha oblasti, kde test proběhl, zůstala veřejnosti neznámá. Očití svědci však povrch země po svržení bomby podle deníku Russia Today popsali jako povrch měsíce nebo vybombardované sídliště panelových domů, obklopených spálenou půdou.

Ruský dálkový bombardér Tu-160

Ruský dálkový bombardér Tu-160

Tehdejší zástupce náčelníka ruských ozbrojených sil Alexander Rukšin tvrdil, že efektivita Otce všech bomb je srovnatelná s jadernými zbraněmi. Oproti nukleárním zbraním však neničí životní prostředí. Její cenu však neprozradil. Americká Matka vyšla podle nových informací webu Business Insider na 170 tisíc amerických dolarů.

Připraví lidi o vzduch

FOAB váží 7,1 tuny, což je víc než o tři tuny méně než americká MOAB (Mother of All Bombs - Matka všech bomb). Řízení bomby pravděpodobně probíhá pomocí ruského satelitního navigačního systému GLONASS. Tlaková vlna FOAB podle experta Visingra srazí člověka na zem až ve vzdálenosti dvou tisíc metrů a k absolutní destrukci dojde zhruba v devadesáti metrech od výbuchu, u americká bomby jde o 120 metrů. Ruská bomba skrývá však ještě jiný ničivý potenciál, jedná se totiž o termobarickou nebo také vakuovou bombu zvýšené účinnosti, kdežto americká je klasickou větší leteckou bombou.

Výbuch termobarické bomby FOAB

Výbuch termobarické bomby FOAB

Termobarická bomba obsahuje schránku s chemikálií, kapalinou, která se rozpustí do vzduchu a vytvoří oblak o objemu i několika tisíc metrů krychlových, který se následně vznítí. Dojde tedy k plošné explozi. Tlakové vlny se rozptýlí směrem ven, ale po spálení kyslíku následuje zpětná tlaková vlna směřující do epicentra výbuchu. Ruská bomba má ještě jednu přednost, je uzpůsobena tak, aby se vešla do pumovnice bombardéru. Větší Matku všech bomb je zatím schopné přepravit jen nákladní letadlo.

Při ruské intervenci v osmdesátých letech v Afgánistánu menší termobarické bomby po svržení do jeskynních komplexů způsobovaly i smrt udušením. Z prostoru vysály veškerý kyslík a než se stačil vrátit zpět, lidé uvnitř se udusili.

Spojené státy termobarické bomby používaly během války ve Vietnamu. Bombám tehdy přezdívaly Sekačky sedmikrásek. Jejich pomocí vyklízely zalesněné plochy, aby tak umožnily přistání armádních vrtulníků. Podle Visingra USA další termobarickou bombu pravděpodobně nevlastní. Matku všech bomb odpálili pravděpodobně proto, že chtěli vyzkoušet její účinnost ve skutečném boji.

Najdete na Lidovky.cz