Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otec zavražděné dívky unesl vraha z Německa do Francie, aby neunikl trestu

Svět

  8:27
PAŘÍŽ - Francouzská justice řeší bizarní případ: 72letý André Bamberski dal unést z Německa do Francie 74letého lékaře Dietera Krombacha, aby jej vydal francouzské spravedlnosti k výkonu trestu.

André Bamberski, otec zavražděné dívky. foto: AFP

Krombach podle rozhodnutí francouzských soudů zabil v roce 1982 Bamberského dceru Kalinku, německé orgány jej však k odpykání trestu nevydaly. Protože už se blížilo promlčení trestu, dal Bamberski násilím Krombacha přivézt do Francie. Nyní hrozí trest oběma, napsala dnes agentura AFP.

Pitva v Německu nic nezjistila, ta ve Francii ano
Matka Kalinky se po rozchodu s Bamberskim seznámila s německým kardiologem Krombachem a i s dcerou se společně v létě 1982 usadili v Kostnici na břehu Bodamského jezera. Nezletilá dívka přišla brzy poté o život; pitva v Německu přesnou vinu na smrti nezjistila, opakovaná pitva o tři roky později ve Francii však prý prokázala, že dívka měla injekční vpichy do žíly na obou předloktích a poranění na genitáliích. Bamberski je přesvědčen, že ji znásilnil a zabil Krombach.

Dosáhl opakování procesu ve Francii o 13 let později, a Krombach zde byl v nepřítomnosti odsouzen k 15 letům vězení za "násilí vedoucí k neúmyslné smrti". Německo jej však odmítlo vydat. Evropský soud pro lidská práva rozsudek kritizoval za to, že byl vynesen v nepřítomnosti obžalovaného.

Vrah byl nalezen spoutaný a zbitý ve Štrasburku
V roce 1997 byl Krombach v Německu překvapivě odsouzen ke dvěma letům vězení s podmínkou za to, že zneužil narkózy své 16leté pacientky během laparoskopického vyšetření a znásilnil ji. Ženské organizace na rozsudek reagovaly rozhořčeně, protože byl podle jejich názoru příliš mírný.

Minulou neděli byl Krombach unesen z Kostnice a byl nalezen spoutaný a zbitý ve Štrasburku u vchodu jednoho domu. Bamberski přiznal, že 9. října "dal souhlas" jistým lidem k převozu Krombacha do Francie, ale neobjednal si jeho zbití. Motivem jeho činu prý bylo "nedopustit, aby vrah jeho dcery unikl trestu", sám však trestat nechtěl. "Nyní je na řadě justice," řekl francouzským médiím. Trestní postih však nyní hrozí i Bamberskému, a to za spoluúčast na omezování osobní svobody a únosu.

Proces kvůli zabití dívky se bude ve Francii konat znova
V západním Rakousku se vzápětí přihlásil policii 38letý muž z Kosova a přiznal se, že spolu se dvěma dalšími Krombacha do Francie dopravil.

První otázku, zda takto na francouzskou půdu dopravený Krombach může být trestně stíhán, nebo musí bý vrácen do Německa, vyřešil francouzský prokurátor v noci na dnešek uvalením vazby na lékaře. Proces s ním za údajné zabití dívky se zřejmě bude konat ve Francii znovu. Biologický otec oběti bude zřejmě také stíhán, tentokrát za únos, zatím byl ale propuštěn a je vyšetřován na svobodě.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat