9. prosince 2009 9:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Oteplení nemají Rusové za problém. Chudším zemím peníze nedají

Ekosummit v Kodani - transparenty demonstrantů v různých jazycích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekosummit v Kodani - transparenty demonstrantů v různých jazycích | foto: AFP

KODAŇ/PRAHA Rusové nepokládají znečištění ovzduší za svůj hlavní problém. Vyplývá to z řady sociologických výzkumů zveřejněných během 15. konference OSN o změnách klimatu.

Možná právě proto konferenci v dánské Kodani nevěnují ruské sdělovací prostředky výraznější pozornost. Změny klimatu považuje za důležité méně než polovina ruských občanů. Zato 54 procent Rusů by souhlasilo s tím, kdyby vláda více investovala do opatření zamezujícím globálnímu oteplování.

Zbytek obyvatel jednoho z největších znečišťovatelů ovzduší na planetě by raději vkládalo peníze do rozvoje výroby bez ohledu na to, jak je šetrná z ekologického hlediska. Takové údaje vyplývají z průzkumu ruských sociologů a šetření společnosti GlobeScan, které provedla těsně před zahájením kodaňské konference o klimatu. Ve srovnání s ostatními vyspělými státy je ruské obyvatelstvo značně lhostejné. V západní Evropě si totiž starosti s oteplováním dělají přibližně dvě třetiny lidí.

Prezidentův poradce Dvorkovič

Nejsme připraveni na sebe brát břemeno bezbřehého financování nejchudších zemí...Jenže ani v ostatních postsovětských republikách nepatří znečišťování ovzduší k těm nejpalčivějším problémům. Přitom právě území bývalého Sovětského svazu je dnes z hlediska vypouštění skleníkových plynů a dalších jedovatých látek jedním z nejproduktivnějších na světě. Hlavní město Ukrajiny Kyjev bylo například označeno centrem Economist Intelligence Unit za nejšpinavější mezi třiceti největšími evropskými velkoměsty.

Moskva ale přece jen učinila drobné gesto, kterým dala těsně před konferencí najevo, že jí světové klima není lhostejné. Prezident Ruska Dmitrij Medveděv jmenoval hlavního meteorologa Alexandra Bedrického svým poradcem. Ten má nyní formulovat pozici Ruska vůči zahraničí v oblasti ekologie. Bedrickij je zastánce teorie, že skutečně dochází ke globálnímu oteplování, ale odmítá z toho vyvozovat jednoznačně negativní důsledky. Podle něj není jasné, k čemu taková tendence povede. Kromě toho je Bedrickij odpůrce kjótského protokolu o snížení emisí skleníkových plynů, který je podle něj spíše politickým než ekologickým dokumentem.

Přesto Rusko deklaruje, že je ochotno snížit o 25 procent množství skleníkových plynů vypouštěných do atmosféry ve srovnání s rokem 1990. "Ovšem nejsme připraveni na sebe brát břemeno bezbřehého financování nejchudších zemí... Zavážeme se k tomu, co je pro nás komfortní," prohlásil člen ruské delegace na konferenci a další poradce ruského prezidenta Arkadij Dvorkovič.
Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!