Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otrava? Nemocnice má o úmrtí Češek v Egyptě pochybnosti

Svět

  10:42aktualizováno  21:00
PRAHA/HURGHADA - Úřady stále neznají příčinu úmrtí dvou českých turistek v Egyptě a snaha o rekonstrukci toho, co se v hotelu před tragédií odehrálo, přináší jen další otazníky.

Dovolená v Egyptě foto: Shutterstock

Otce, který jako jediný rodinnou tragédii přežil, už pustili z nemocnice. Ukázalo se, že on sám problémy spojené s otravou neměl. Důvodem jeho hospitalizace byl utrpěný šok, žaludek mu lékaři vypumpovali preventivně, zjistil na místě reportér televize Prima Family. 

Egyptská policie má u sebe cestovní pas otce rodiny, jeho pohyb ale neomezila. Dosud se úředně nepotvrdily spekulace, že turistky zemřely například na otravu jídlem a že místní policisté plánují muže zadržet.

Jeden z českých lékařů v televizi Prima uvedl, že mohlo jít o násilnou smrt. V České televizi otec rodiny líčil, že všichni tři měli střevní problémy. Spekulace o možném zadržení muže v Egyptě ministerstvo zahraničí ČR nepotvrdilo.

"V tuto chvíli nemáme informace, že by takto (egyptská) policie postupovala. Nic takového se neudálo," uvedla Grohová. "Policie má u sebe všechny tři pasy (i zesnulých turistek) v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním. Muž není nijak omezen v pohybu," dodala mluvčí ministerstva zahraničí krátce před 18:00 SELČ.

PSALI JSME:

Muž by se mohl do Česka koncem týdne, nyní ale musí zodpovídat dotazy místních vyšetřovatelů. Kolem úmrtí matky s dcerou totiž vyvstalo několik otázek. "Mužův návrat závisí na vyšetřování policie," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Otec postižené rodiny byl v úterý hospitalizován a o den později opustil soukromou hurgadskou nemocnici. Podle dostupných informací bydlí v hotelu Titanic Palace, kde se neštěstí událo, nicméně v jiném pokoji.

Český turista popsal pro ČT, co se osudný den stalo. "Celý den jsme leželi v posteli, (manželka a dcera) mezitím zvracely, a pak začaly mít průjem," uvedl Čech. Do hotelového komplexu rodina přijela v pátek, žaludeční potíže měli prý všichni od pondělního rána. Jedli pouze v hotelu, areál neopustili.

"Já jsem byl na tom nejhůř, protože já jsem chodil zvracet tak šestkrát za hodinu, možná patnáctkrát. Dcera s manželkou to neměly takové strašné jako já," uvedl. Hotelový pokoj prohledala policie, vyslechla i českého turistu. "Nedokážu si to vysvětlit, jakým způsobem se to mohlo stát," dodal muž pro ČT.

Pochybnosti kolem případu

Tamější delegát cestovní kancelář Blue Style Hišan Elkhoudari nerozumí už tomu, proč otec okamžitě nezavolal na recepci o pomoc. "Říkal mi, že k ránu zatřásl svou ženou a dcerou a zjistil, že se nehýbají. Vyběhl prý ven a zaklepal na vedlejší dveře. Ale to přece není normální reakce. Proč nevolal rovnou na recepci? Až paní z vedlejšího pokoje zavolala bezpečnost," řekl Primě. Z dosavadních informací však vyplývá, že nejenže byl v tu chvíli v šoku, navíc prý neumí anglicky, aby se dorozuměl.

Ředitel namocnice Thebs, která přímo sousedí s hotelem Titanic Palace, kde k tragédii došlo, upozornil také na to, že k smrti obou žen došlo mezi jedenáctou a půlnocí. Na recepci hotelu se však o tragédii dozvěděli až ve 4 hodiny ráno. "Řekl, že sledoval televizi tři, čtyři hodiny a myslel, že dcera a žena spí vedle něj v hotelovém pokoji," uvedl ředitel Hesham Hamed. Ten také upozornil na to, v jaké pozici mrtvou sedmiletou dívku našli. "Dítě bylo takto. To není spací poloha," předvedl lékař - ruce měl zvednuté a ohnuté v lokti. Matka podle něj zemřela se spací maskou přes oči.

Vůbec zatím není jasné ani to, zda se otrávily jídlem. V hotelové restauraci prý jedly naposledy v neděli večer - dcera špagety, matka jen salát. Poté se jim mělo udělat špatně, proto v pondělí všichni tři zůstali na pokoji. V noci na úterý ženy zemřely. Podle ředitele nemocnice Hameda je ale zvláštní, že by obě zemřely ve stejný okamžik. "Je vůbec možné, aby matka a dcera zemřely naprosto ve stejný okamžik? Aniž by si stěžovaly? Aniž by měly nějaké symptomy? Aniž by měly příznaky? Aniž by si toho všiml manžel, který byl s nimi celou dobu v pokoji? To je pro mě ...," prohlásil Hamed s tím, že ale nechce nikoho obviňovat.

K TÉMATU:

Zatímco v Hurghadě probíhá vyšetřování, s tragickou událostí se v Česku vyrovnávají přátelé a příbuzní rodiny. Podle nich rodina podmínky v Egyptě znala, neboť tam trávila dovolenou už loni. Líbilo se jim tam, proto se rozhodli si dovolenou zopakovat. "Byli to velice příjemní lidé, bezkonfliktní, s každým vycházeli, usměvaví," popsala rodinu jejich sousedka z Karviné.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...