Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Otrávil je zabiják KGB, tvrdí o Skripalových bulvár. Policie již identifikovala podezřelé

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Britská policie podle médií již identifikovala podezřelé osoby v kauze otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Podle dostupných informací jsou podezřelí již v Rusku, média pracují i s teorií, že je za otravou bývalý zabiják KGB zvaný Gordon.

Deník Daily Telegraph o víkendu informoval, že protiteroristická jednotka, která vede vyšetřování v kauze otravy Skripalových již „identifikovala zájmové osoby“, které se již v současnosti mají pohybovat na území Ruské federace.

Vyšetřování podle informací z bezpečnostních složek prý značně pokročilo. Pouliční kamery v Salisbury i záznamy z letiště umožnily policii identifikovat přesně, kdo by měl za otravou nervově paralytickou látkou stát. Kvůli diplomatickým sporům však nemohou podezřelé z Ruska vyslechnout.

Bulvární deníky Sun a Mirror však přišly s daleko senzačnějšími informacemi. Po teorii, že za otravou stojí tchyně Julije Skripalové, má být tentokrát pachatelem bývalý zabiják KGB a specialista na bojová umění s krycím jménem Gordon, který se „často vydává za byznysmena působícího v bezpečnostní oblasti“.

Gordonovu identitu měl prý během pětihodinového výslechu v Londýně policistům prozradit bývalý zběh od KGB Boris Karpičkov, který je podle svých slov také na Gordonově seznamu. S nájemným zabijákem se prý poznal z FSB (Ruská Federální služba bezpečnosti). Uvedl, že muž po útoku utekl do Rusku a v Británii používal tři krycí jména, z nichž jedno má být Michails Savickis.

Hasiči v přetlakových oblecích.
Znečištěné obleky putují do koše na likvidaci.

„Byl to velice inteligentní, vzdělaný, ambiciózní a nemilosrdný člověk,“ tvrdí o údajném vrahovi Karpičkov. „Byl krásný, příjemný a dokázal si velice rychle získat důvěru cizích lidí.“

Podle Karpičkova studoval Gordon bojová umění a specializoval se na ju jitsu. Získal také titul na právnické univerzitě v lotyšské Rize.

Gordon má podle tvrzení Karpičkova být na aktivním rezervním seznamu ruské tajné služby FSB, která jej má pověřovat i „mokrými pracemi“ - nájemnými vraždami. V devadesátých letech tak měl zabít nejméně jednoho šéfa organizovaného zločinu v Lotyšsku.

Jméno spojené s tajnými službami

Zajímavé je však krycí jméno Michails Savickis, které Gordon používá. Jeho držitelem je i bývalý člen KGB a vlastník značné části energetického průmyslu v Lotyšsku Juris Savickis. Ten měl předtím, než začal podnikat v lotyšském energetickém průmyslu, pracovat jako agent KGB ve východním Berlíně s Vladimirem Putinem.

Podobné a snadno zaměnitelné jméno má i Michail Savickij, upozorňuje ruský deník Kommersant. Ten pracoval pro ruské tajné služby jako zástupce náčelníka vyšetřovacího sboru FSB v Moskvě a v roce 1999 vyšetřoval výbuchy činžovních domů v Moskvě a Volgodonsku. 

Alexander Litviněnko několik dní před smrtí.

Alexander Litviněnko několik dní před smrtí.

Právě tento případ donutil k odchodu z Ruska bývalého agenta KGB a FSB Alexandra Litviněnka, kterého v Londýně v roce 2006 otrávili radioaktivním poloniem Rusové. Vražda Litviněnka bývá v případu otravy Skripalových často připomínána.

Skripalovi byli nalezeni 4. března v britském Salisbury v bezvědomí. Podle vyšetřovatelů mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní byli vystaveni nervově paralytické látce novičoku. Z činu je obviňováno Rusko, které však veškerá obvinění popírá a zpochybňuje.

Probíhá dekontaminace

Podle vyšetřovatelů je novičokem nejvíce kontaminovaný Skripalův cihlový dům, který je považován za místo otravy, takzvaně „objekt nula“.

Skripalovi odtamtud pokračovali do baru Mill a následně do pizzerie Zizzi v centru města. 

Policistka před pizzerií Zizzi, kterou navštívili Sergej Skripal a jeho dcera,...

Policistka před pizzerií Zizzi, kterou navštívili Sergej Skripal a jeho dcera, než byli otráveni.

První symptomy otravy se u nich objevily až po několika hodinách po cestě z pizzerie k automobilu v parku, kde oba začali zvracet a nakonec zkolabovali na lavičce. Na všech těchto místech probíhají dekontaminační práce.

Ačkoliv byli Skripalovi vystaveni vysoce toxické látce, díky včasné a kvalitní lékařské péči přežijí. Julija Skripalová již před dvěma týdny lékaři propustili z nemocnice a zůstává na bezpečném místě. Zároveň prý odmítla jakoukoliv pomoc ze strany Ruska.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...