130 let

Nosorožec Vince byl nalezen mrtvý. Pytláci ho třikrát střelili do hlavy a poté mu uřízli rohy. | foto: Reuters

Pytláci se vloupali do zoo u Paříže a zastřelili nosorožce. Je to alarmující, říká Bobek

Svět
  •   20:32aktualizováno  20:35
PAŘÍŽ/PRAHA - Je to první incident podobného druhu v Evropě. Pytlák nebo pytláci se vloupali do zoo Thoiry u Paříže, střelili nosorožce tuponosého třikrát do hlavy a pak mu motorovou pilou uřízli roh. Roh má na černém trhu cenu v milionech korun.

„Jsme činem extrémně šokováni,“ řekl ředitel zoo Thierry Duquet. Nosorožec byl čtyři roky starý a měl jméno Vince.

Pašeráci se vloupali do zoo v noci z pondělí na úterý. Mrtvého nosorožce tuponosého (kterých je na svět už jen 21 000) našli ošetřovatelé v úterý ráno. Ošetřovatel, který Vince našel, je podle vedení zoo v šoku.

„Ohavný čin byl spáchán i přes to, že v zoo bylo pět lidí a kamery,“ napsalo vedení zahrady na Facebooku. „Zbývající dva nosorožci, kteří v Thoiry žijí, sedmatřicetiletá Gracie a pětiletý Bruno masakru unikli a jsou v pořádku.“

Samec Vince byl v úterý ráno nalezen mrtvý v pařížské ZOO.

Podle Duqueta překonali zločinci několik bezpečnostních systémů a odřízli jeden z jeho rohů. „Druhý roh byl jenom částečně naříznutý, což naznačuje, že byli vyrušeni, nebo že jim selhala technika.“

„Obava, že se něco podobného stane, panuje už řadu let. Někdy od roku 2013 šly ceny rohů nahoru. To, co se stalo, je výjimečné a alarmující,“ řekl serveru Lidovky.cz ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Cena rohu na černém trhu se může vyšplhat v přepočtu až k pěti až šesti milionům korun. Prášek z rohů je v Asii používán jako součást tradiční medicíny. Věří se také, že by mohl léčit rakovinu či fungovat jako afrodiziakum.

Nosorožci tuponosí žijí ve volné přírodě zejména v Ugandě a jižní Africe. Jejich populace je ale ve velkém ohrožení kvůli pašerákům. Tuponosí nosorožci jsou ve větším nebezpečí i proto, že nejsou agresivní a mají špatný zrak.

Ředitel francouzské ZOO Thierry Duguet je z útoku šokován.
Bílé nosorožce Bruna (vpravo) a Gracii (vlevo) pytláci nechali naživu.

Nosorožci patří obecně mezi tři nejvíce ohrožené druhy kvůli pytlákům. A to nejen kvůli použití klů v medicíně. „Někteří Asiati berou kly i jako finanční investici, s klesajícím počtem nosorožců bude zřejmě stoupat i cenů klů,“ myslí si Bobek.

Ohrožení jsou i sloni kvůli slonovině a třetím je luskoun - hmyzožravý řád savců. Podle Bobka je luskoun zřejmě nejobchodovanějším zvířetem na planetě. Jsou hromadně vybíjeni v jižní Asii a v Africe jak kvůli masu, tak kvůli šupinám, které se používají také v tradiční medicíně. Šupiny luskouna se nyní staly exkluzivní komoditou.

Luskouni jsou nejobchodovanějšími zvířaty na planetě.

Pražská zoo luskouny ani nosorožce nemá, jen slony. Nosorožce v Česku má nyní plzeňská zoo, Dvůr Králové, Ústí nad Labem a ve Zlíně.

Autor: Vojtěch Gibiš
  • Vybrali jsme pro Vás