Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otřesy v Japonsku zabily tři lidi

Svět

  10:14
TOKIO - Čtvrteční zemětřesení o síle přesahující sedm stupňů Richterovy stupnice si na severovýchodě Japonska vyžádalo tři oběti na životech a nejméně 140 zraněných. V jaderné elektrárně Oginawa byl zaznamenám menší únik slabě radioaktivní vody z nádrží pro dezaktivaci paliva.

Rozbitá okna po čtvrtečních otřesech ve městě Sendai

Zástupce japonské Agentury pro jadernou bezpečnost na tiskové konferenci uvedl, že na konstrukcích reaktoru bylo zaznamenáno několik anomálií, ale zdůraznil, že úroveň radioaktivity zdaleka nepřekračuje předepsaný limit.

Z nádrží na dezaktivaci paliva druhého reaktoru unikla voda, upřesnil mluvčí elektrárenské společnosti Tohoku Electric Power, která provozuje elektrárnu Oginawa. Voda byla také objevena v několika patrech dalších jednotek, ale jen v nepatrném množství.


Ohnisko otřesů o síle 7,1 stupně Richtera leželo podle amerického seismologického střediska USGS v hloubce kolem 40 kilometrů v prefektuře Mijagi, 66 kilometrů východně od města Sendai, které zdevastovalo už zemětřesení z 11. března. Japonská metropole Tokio leží ve vzdálenosti kolem 330 kilometrů.

Čtvrteční otřesy o síle 7, 1 stupně Richtera

Nové zemětřesení kromě toho způsobilo několik požárů a ve městě Sendai narušilo mimo jiné rozvod plynu.

V prefektuře Mijagi do dnešního dopoledne místního času bylo stále přes 800 domů bez vody a plynu. V prefekturách Aomori a Akita byly dokonce až tři miliony domácností bez proudu, protože bylo vypnuto několik termálních elektráren.

Zemětřesení tsunami nevyvolalo
Čtvrteční zemětřesení nezpůsobilo vlnu tsunami. Právě mohutná přívalová vlna po devítistupňovém zemětřesení z 11. března má hlavní podíl na obrazu zkázy a tisícovkách obětí na severovýchodním pobřeží Japonska.

Poničená jaderná elektrárna Fukušima ležící ve stejnojmenné prefektuře neutrpěla novými otřesy žádné další škody, ujistil provozovatel elektrárny, společnost TEPCO.

Japonské ostrovy postihlo ještě mnoho dalších následných zemětřesení, z nichž několik dosahovalo intenzity i kolem sedmi stupňů. Čtvrteční však bylo nejsilnější.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...