Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Otroci z Nepálu. Fotbalový stadion v Kataru roste v úděsných podmínkách

Svět

  13:13
DAUHÁ/PRAHA - Monumentální fotbalový stadion v Kataru, který má v roce 2022 hostit mistrovství světa, staví tisíce nepálských dělníků. Pracují v otřesných podmínkách a bez přístupu k základním živinám, skoro každý den některý z nich zemře. Novodobí otroci, napsal ve čtvrtek The Guardian.

Stavba v Kataru foto: Reuters

Když Katar získal právo pořádat fotbalové mistrovství světa v roce 2022, prohlásil šéf fotbalové federace Sepp Blatter, že se stala velká chyba. (O sporech uvnitř FIFA kvůli Kataru informoval server Lidovky.cz na začátku června, více čtěte ZDE). Okolnosti, za kterých v emirátu roste stadion, dokazují, že kritici katarské kandidatury měli pravdu.

"Pracovali jsme s prázdným žaludkem, 24 hodin bez kousku jídla. Když jsem si postěžoval, stavbyvedoucí na mě začal křičet, vyhodil mě z ubytovny a odmítl mi cokoli zaplatit. Musel jsem žebrat o jídlo u jiných dělníků," vylíčil Ram Kumar Mahara reportérovi listu The Guardian.

Sedmadvacetiletý Mahara je jedním z mnoha Nepálců, kteří přišli do Kataru za výdělkem. Stavět luxusní fotbalový stadion se jim jevilo jako dobrá pracovní příležitost. Jenže realita je děsivě jiná. Každý den pracují minimálně 12 hodin v nesnesitelném horku, často o hladu, ale především bez dostatečného přístupu k pitné vodě. Přespávají na zanedbaných a špinavých ubytovnách, do jednoho malého pokoje se jich musí vejít přes deset.

ČTĚTE TAKÉ:

Otřesné podmínky jim působí vážné zdravotní problémy. Podle dokumentů, které The Guardian získal od nepálské ambasády v Dauhá, zemřelo jen v období mezi 6. červnem a 8. srpnem minimálně 44 dělníků, z toho více než polovina podlehla srdečnímu infarktu. A téměř každý den umírají další.

Utéct! Jenže jak?

Ti, kteří jsou dosud naživu, si zoufale přejí uniknout, je to však nesmírně těžké. Po příjezdu jim zaměstnavatel zabavil osobní doklady, nehledě na to, že většina z nich neví, jak se z místa dostat. Navíc nemají peníze: firma je odmítá vyplácet, což pro dělníky představuje o to větší problém, že dluží obrovské částky domácímu zprostředkovateli.

"Chceme odsud odejít, ale firma nás nepustí. Zlobíme se, že s námi takhle jednají, ale jsme bezmocní. Lituju, že jsem sem přišel, ale co si jiného jsem si měl počít? Přišli jsme si vydělat, ale nepřálo nám štěstí," postěžoval si jeden z dělníků.

Přibližně třiceti Nepálcům se přesto podařilo odejít a vyhledali útočiště na nepálském velvyslanectví. Nepálská ambasadorka charakterizovala Katar jako "otevřené vězení". Závěr, který z toho všeho vyplývá, je podle Guardianu evidentní: jeden z nejbohatších národů světa vykořisťuje jeden z těch nejchudších.

Jednají s lidmi jak s věcmi

"Odhalená fakta jsou jasným důkazem toho, že Katar systematicky využívá nucenou práci. Ba co víc, takové pracovní podmínky a šokující počet úmrtí bezmocných dělníků nesvědčí jen o nucené práci, tohle už je klasické otroctví, kdy je s lidskými bytostmi jednáno jako s věcmi," popsal to, co se děje v Kataru, Aidan McQuade, ředitel nevládní organizace Anti-Slavery International. "Riziko, že světový šampionát může být vystavěn na nucené práci, už neexistuje. Už se to totiž děje."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!