Pátek 17. ledna 2020svátek má Drahoslav -1 °C polojasno Předplatné LN
29. srpna 2017 9:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

„Otrokář“ Kolumbus USA nevoní. Newyorský starosta zvažuje odstranění jeho sochy

Socha Kryštofa Kolumba v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Kryštofa Kolumba v New Yorku. | foto: Shutterstock

NEW YORK / PRAHA Američané stále hledají svou identitu. Jinak si nelze dění ve Spojených státech v posledních několika dnech vysvětlit. Spory mezi obyvateli USA vyvolaly nejdříve sochy konfederačních vůdců, nejnověji se k nim ale přidala debata o pomnících Kryštofa Kolumba.

Proč ale Američanům vadí zrovna on? Pod jeho jménem si většina lidí na světě vybaví italského objevitele Nového světa. Někteří historici ale tvrdí, že s domorodými obyvateli Ameriky zacházel brutálně a aktivně se účastnil obchodu s otroky.

Mezi jeho kritiky patří paradoxně i newyorský demokratický starosta Bill de Blasio, jenž má italské kořeny a který zvažuje stržení jeho sochy nacházející se na Kolumbově náměstí na Manhattanu. Pomník od Gaetana Russa, dárek italské komunity městu, zde byl vztyčen na asi 21 metrů vysokém podstavci v roce 1892 k výročí 400 let připlutí Kolumba k americkým břehům.

Je jedním z tuctu „symbolů nenávisti“, jejichž existenci chce starosta New Yorku přehodnotit. Blasio se tak rozhodl po rasových nepokojích v Charlottesvillu ve Virginii, jež následovaly po protestech příznivců krajní pravice a bělošské nadřazenosti proti stržení sochy konfederačního generála Roberta E. Leeho. Jeho rozhodnutí v pátek podpořila manifestace Kolumbových odpůrců právě na náměstí objevitele. V rukou měli transparenty s nápisy „Kolumbus Ameriku neobjevil, ale napadl“ nebo „Pocta rasismu a genocidě“. Na radnici se zase ve čtvrtek sešli jeho příznivci.

Socha generála Leeho

Socha generála Leeho

Republikánští politici, ale i demokraté a de Blasiův rival Sal Albanese, který se narodil v Itálii, mají však jiný názor. Podle Albaneseho se New York pustil s Kolumbem na tenký led a připomněl tak slova prezidenta Donalda Trumpa po dění ve Virginii: „Odstraníme také sochy George Washingtona a Thomase Jeffersona?“

Objevitel Ameriky, původem z italského Janova, má své zastánce logicky i mezi Italoameričany. V pátečním celostránkovém inzerátu v deníku New York Times ho obhajoval předseda Nadace Kolumbových občanů Angelo Vivolo, podle něhož představuje množství úspěchů, kterých Italoameričané dosáhli.

„Naši italsko-američtí předci, kteří čelili nenávisti a diskriminaci, vnímali Kolumba jako Itala, jehož po celé Americe oslavují za vytvoření trvalého mostu mezi starým a novým světem,“ napsal Vivolo. Dodal, že Kolumbus „se během své kariéry nepochybně podílel na činech, které byly považovány za nespravedlivé“.

Vadil už Kukluxklanu

Sochy Kryštofa Kolumba budí rozpaky i v Columbusu nebo Buffalu. Tam za odstranění jedné z nich (socha byla v minulosti obětí vandalů, stejně jako nedávno v Baltimoru) a přejmenování Kolumbova parku vznikla petice, již do pátku podepsalo už přes tisíc lidí. V Seattlu zase Den Kryštofa Kolumba přejmenovali na Den původních obyvatel.

Jak upozornil deník The Hill, nynější Kolumbovi odpůrci se chovají jako členové rasistické organizace Kukluxklan, kteří proti symbolům nesoucím jeho jméno po desetiletí bojovali proto, že byl cizinec a katolík, a ne anglosaský protestant.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.