22. ledna 2014 12:18, aktualizováno 23. 1 10:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělského cyklistu napadli na stejné silnici jako unesené Češky

Ozbrojenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozbrojenci. | foto: ČTK

KVÉTA Útok na španělského cyklistu, který se odehrál ve středu v neklidné pákistánské provincii Balúčistán, byl pokusem o únos. Sedmadvacetiletého španělského dobrodruha, který do Pákistánu přijel z Íránu, přepadli ozbrojenci na stejné silnici, kde v březnu loňského roku neznámí útočníci unesli dvě mladé Češky. Ozbrojenci zastřelili šest z 12 strážců chránících cyklistu, ale unést ho se jim nepodařilo, upřesnil britský list The Guardian.

Javier Colorado utrpěl při útoku lehké střelné poranění a zraněno bylo také zbylých šest členů jeho ochranky. Ještě ve středu byl Colorado z nemocnice propuštěn. Eskortu dostal od bezpečnostních sil s ohledem na nebezpečnost oblasti, do které se vydal.

Cyklista a jeho ochranka projížděli okrskem Mastung, když je napadli ozbrojenci. "Šest příslušníků bezpečnosti bylo zabito, když se pokoušeli španělského cyklistu ochránit," řekl Šafkát Anvár Šavání, zástupce policejního komisaře okrsku Mastung. Jednoho z útočníků se podařilo zabít.

Colorado, který loni vyrazil na kole na cestu kolem světa, mířil do Kvéty, hlavního města provincie Balúčistán. Tuto oblast dlouhodobě sužují únosy, působí tam ozbrojenci hnutí Taliban, separatističtí povstalci a obchodníci s drogami, a bují sektářsky motivované násilí.

Zahraniční turista je ceněnou trofejí kterékoli z místních ozbrojených skupin včetně obyčejných banditů, kteří by za jeho propuštění mohli požadovat velké výkupné.

ČTĚTE VÍCE:

Sami Pákistánci reagovali s údivem na zprávu, že se nějaký cizinec vydal do této oblasti, napsal list The Guardian. Pokus o únos se odehrál v Mastungu, kde při pumovém útoku na autobus vezoucí šíitské poutníky o den dříve zemřelo 28 lidí.

Zpráva, kterou příbuzní zveřejnili na Coloradově stránce na Facebooku, naznačuje, že zbytek Pákistánu raději cyklista vynechá. Podle jejich informací by měl přeletět letadlem do Láhauru, a pak na indickou hranici, odkud bude pokračovat v cestě opět na kole.

Na cestu se vydal 1. října z Madridu a už projel Evropou, Tureckem a Íránem.

V březnu 2013 unesli ozbrojenci dvě mladé Češky, které z Íránu přijely do Balúčistánu, aby přes Pákistán projely do Indie. Stále jsou pohřešované; naposledy se v říjnu objevily na videonahrávce, na níž prosí o své propuštění.

ČTK, Lidovky.cz