8. března 2017 7:33, aktualizováno  16:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při útoku na vojenskou nemocnici v Kábulu zahynulo přes 30 lidí

Afghánské bezpečnostní síly se chystají zasáhnout proti skupině. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánské bezpečnostní síly se chystají zasáhnout proti skupině. | foto: Reuters

KÁBUL Více než 30 mrtvých si vyžádal středeční útok islamistů na vojenskou nemocnici v afghánské metropoli Kábulu. Podle agentury AP to oznámilo afghánské ministerstvo obrany. Nemocnici ráno přepadla skupina ozbrojenců převlečených za lékaře. Členové bezpečnostních sil po šestihodinové bitvě všechny útočníky zlikvidovali. K činu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Počet obětí bude s největší pravděpodobností dále stoupat. Útočníci jsou stále v areálu nemocnice a svádějí boj s příslušníky bezpečnostních sil. Zatím se odhaduje více než 60 raněných.

Při útoku na nemocnici, jejíž kapacita čítá na čtyři stovky lůžek, se nejprve odpálil sebevražedný atentátník a následně do zařízení pronikli další tři ozbrojenci s automatickými zbraněmi a ručními granáty, kteří zaujali pozice v horních patrech budovy, napsala agentura Reuters.

Pracovník ústavu agentuře Reuters popsal, jak jeden z útočníků převlečený za lékaře vytáhl zpod pláště samopal kalašnikov a zastřelil nejméně jednoho pacienta a jednoho lékaře.

Do nemocnice byli vysláni členové afghánských speciálních sil. Nad nemocnicí přelétávají vrtulníky a bezpečnostní složky oblast obklíčily.

Agentura AFP s odvoláním na ministerstvo obrany uvedla, že všichni pacienti již byli z nemocnice evakuováni či přesunuti na bezpečné místo v areálu nemocnice.

K přepadení nemocnice došlo týden poté, co při dvou sebevražedných útocích islamistického hnutí Taliban v Kábulu zemřely téměř dvě desítky lidí.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní útok ostře odsoudil. „Nemocnice jsou ve všech náboženstvích místa, na která se neútočí. Útok na nemocnici je útokem na celý Afghánistán,“ řekl. Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) útok označila za „válečný zločin“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz