Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Ozbrojené provokatéry‘ financuje Polsko a Litva, řekl Lukašenko po demonstracích

Alexandr Lukašenko ve volební místnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Lukašenko ve volební místnosti. | foto: Reuters

MINSK Běloruská policie zadržela několik desítek „ozbrojených provokatérů“ vycvičených v táborech v Bělorusku a na Ukrajině a financovaných přes Polsko a Litvu. Během návštěvy v běloruském Mohylově to v úterý řekl prezident Alexandr Lukašenko. Upozornil, že opoziční síly se v zemi aktivizují.

„Chystali ozbrojené provokace,“ prohlásil prezident, aniž sdělil podrobnosti o zadržených. Bezpečnostní složky prý reagovaly na udání, které učinila na velvyslanectví Běloruska v některé ze zemí Evropské unie nejmenovaná běloruská občanka. „Zjistili jsme pak velmi zajímavé věci,“ poznamenal podle státní agentury Belta Lukašenko.

Na jeho slova v úterý ve Vilniusu reagoval litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius, který obvinění své země označil za „prázdná, žádnými fakty nepodložená tvrzení“. Situace v Bělorusku je podle ministra složitá a napjatá, ale Litva nemá v úmyslu podnikat žádné akce, které by mohly sousední zemi destabilizovat.

Podle zpráv minského tisku Lukašenko už v pondělí řekl, že se běloruská opozice s využitím finanční pomoci „západních fondů“ a tajných služeb snaží vyostřit napětí v zemi. „Je to pátá kolona, ozbrojení provokatéři, žádná opozice,“ prohlásil běloruský prezident. S „vlasteneckou opozicí“ je ochoten jednat, s nikým jiným se prý bavit nebude.

Minsk a některá další běloruská města v minulých týdnech zažila vlnu protestních demonstrací, největší za několik posledních let. Jejich účastníci kritizovali prezidentský dekret o zdanění nezaměstnaných osob, který postihuje lidi bez trvalého zaměstnání nehlášené na úřadech práce.

Dekret ukládá osobám, které v předešlém roce odpracovaly méně než 183 dnů, zaplatit zvláštní daň v přepočtu 6400 korun, pokud nejsou registrovány na úřadu práce. Bělorusové požadují jeho úplné zrušení, prezident jeho platnost po protestech počátkem března pozastavil. V úterý v Mohylově prohlásil, že kontroverzní nařízení úplně zrušit nehodlá.

V pondělí se podle agentury Interfax terénní auto naložené zbraněmi a municí pokusilo násilně překročit ukrajinsko-běloruskou hranici, ale běloruští pohraničníci je střelbou zadrželi. Při incidentu byly dvě osoby zadrženy, třetí je údajně na útěku. Ostraha hranic byla z obou stran posílena.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Očkování proti covidu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Očkování proti covidu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Očkování proti covidu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!