Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Ozbrojené provokatéry‘ financuje Polsko a Litva, řekl Lukašenko po demonstracích

Alexandr Lukašenko ve volební místnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Lukašenko ve volební místnosti. | foto: Reuters

MINSK Běloruská policie zadržela několik desítek „ozbrojených provokatérů“ vycvičených v táborech v Bělorusku a na Ukrajině a financovaných přes Polsko a Litvu. Během návštěvy v běloruském Mohylově to v úterý řekl prezident Alexandr Lukašenko. Upozornil, že opoziční síly se v zemi aktivizují.

„Chystali ozbrojené provokace,“ prohlásil prezident, aniž sdělil podrobnosti o zadržených. Bezpečnostní složky prý reagovaly na udání, které učinila na velvyslanectví Běloruska v některé ze zemí Evropské unie nejmenovaná běloruská občanka. „Zjistili jsme pak velmi zajímavé věci,“ poznamenal podle státní agentury Belta Lukašenko.

Na jeho slova v úterý ve Vilniusu reagoval litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius, který obvinění své země označil za „prázdná, žádnými fakty nepodložená tvrzení“. Situace v Bělorusku je podle ministra složitá a napjatá, ale Litva nemá v úmyslu podnikat žádné akce, které by mohly sousední zemi destabilizovat.

Podle zpráv minského tisku Lukašenko už v pondělí řekl, že se běloruská opozice s využitím finanční pomoci „západních fondů“ a tajných služeb snaží vyostřit napětí v zemi. „Je to pátá kolona, ozbrojení provokatéři, žádná opozice,“ prohlásil běloruský prezident. S „vlasteneckou opozicí“ je ochoten jednat, s nikým jiným se prý bavit nebude.

Minsk a některá další běloruská města v minulých týdnech zažila vlnu protestních demonstrací, největší za několik posledních let. Jejich účastníci kritizovali prezidentský dekret o zdanění nezaměstnaných osob, který postihuje lidi bez trvalého zaměstnání nehlášené na úřadech práce.

Dekret ukládá osobám, které v předešlém roce odpracovaly méně než 183 dnů, zaplatit zvláštní daň v přepočtu 6400 korun, pokud nejsou registrovány na úřadu práce. Bělorusové požadují jeho úplné zrušení, prezident jeho platnost po protestech počátkem března pozastavil. V úterý v Mohylově prohlásil, že kontroverzní nařízení úplně zrušit nehodlá.

V pondělí se podle agentury Interfax terénní auto naložené zbraněmi a municí pokusilo násilně překročit ukrajinsko-běloruskou hranici, ale běloruští pohraničníci je střelbou zadrželi. Při incidentu byly dvě osoby zadrženy, třetí je údajně na útěku. Ostraha hranic byla z obou stran posílena.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!