Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pacienty zabíjí mutant dvou různých bakterií

Svět

  14:58
BERLÍN - V Evropě zabíjí zcela nová forma bakterie. Jde prý o mutanta dvou různých bakterií E.coli. Vědci si také i nadále kladou otázku, proč je nejvíc nakažených mezi ženami.

Bakterie E.coli foto: Reuters

Expertka Světové zdravotnické organizace (WHO) na bezpečnost potravin Hilde Kruseová řekla, že jde o "unikátní kmen bakterie, jenž dosud nikdy nebyl z pacientů izolován".

Kruseová řekla, že neustálé genové mutace u bakterií nejsou neobvyklé. Podle ní k výměnám genů snadno dochází jak u lidí, tak i u zvířat a podobně jako u viru Eboly mohou někdy i zmutované bakterie přeskočit ze zvířete na člověka. "Měli bychom počítat s živočišným zdrojem," řekla odbornice. "Mnohá zvířata jsou hostiteli různých typů E.coli produkujících bakteriální jedy," dodala Kruseová.

ČTĚTE TAKÉ:

Německé úřady označují za původce nákazy bakterii EHEC serotypu O104:H4 a varovaly především před konzumací čerstvých okurek, rajčat a hlávkového salátu. Někteří vědci se domnívají, že smrtící bakterie má původ v kontaminované mrvě, jíž se hnojí zelenina.

Britský Úřad na ochranu zdraví dnes oznámil, že novým nebezpečným typem E.coli se v zemi nakazilo sedm lidí. Dosud se hovořilo o třech případech. Švédsko dnes hlásí 47 nakažených a Dánsko 17. Několik případů nebo podezření na onemocnění bylo zaznamenáno také v Nizozemsku, Francii, Švýcarsku, Rakousku, Španělsku či USA. Většinou jde o osoby, které se nedávno vrátily z Německa.

Proč je nejvíc nemocných mezi ženami?

Experti se už od potvrzení prvních případů nákazy bakterií EHEC pozastavují nad tím, proč je nejvíc nakažených mezi ženami. Obvykle bývají oběťmi podobných epidemií děti, protože ještě nemají zcela vyvinutý imunitní systém a jejich těla si nedokážou s případnou otravou jídlem poradit.

Původně se mělo za to, že zdrojem nákazy jsou okurky. (ilustrační foto)

V případě epidemie krvácivého průjmu jsou ale mezi nakaženými převážně dospělí, a to zejména ženy. Vědci zatím neví, proč tomu tak je. Jedna z teorií zněla, že ženy si více hlídají jídelníček a proto jedí více syrové zeleniny (jako jsou okurky) než muži. Jenže poté, co se ukázalo, že v podezřelých španělských okurkách smrtící bakterie nebyly, vědci přehodnocují svůj názor, píše BBC. Doktor Ulf Goebel z Berlína se domnívá, že může jít o zvláštní kmen bakterie, kterému se daří lépe v ženském těle než v mužském. Podobně některé kmeny bakterií postihují jen určitá etnika a jiná ne, podotýká BBC.

V roce 1994 postihla epidemie vzácného typu bakterie EHEC Spojené státy. Mezi oběťmi byly tehdy také převážně ženy, s věkovým průměrem kolem 35 let. 

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!