Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Na Kypru zatkli muže podezřelého z únosu chlapce, který přežil pád italské lanovky

Eitan se svými rodiči a bratrem na archivním snímku foto: Profimedia.cz

Kyperská policie v pátek zatkla muže, podezřelého ze spolupráce na únosu malého chlapce, který jako jediný přežil květnový pád lanovky v Itálii. Na muže vydaly italské úřady mezinárodní zatykač. Podle italské prokuratury pomáhal chlapcovu dědečkovi, který vnuka v září odvezl do Izraele. Udělal tak proti vůli tety, jež má hocha v dočasné péči.
  19:01

Italské úřady viní Gabriela Abutbula Alona z toho, že společně s chlapcovým dědečkem Šmulikem Pelegem odvezli hocha z Itálie do Švýcarska, kde si najali soukromé letadlo, a poté odletěli do Izraele. Podle zdroje agentury Reuters z kyperské policie byl Alon zatčen ve čtvrtek na základě zatykače Interpolu. V pondělí má soud rozhodnout, zda zadržený zůstane ve vazbě.

Rodiče malého Eitana Birana a jeho mladší bratr zemřeli při pádu lanovky v severoitalském Mottarone při neštěstí, které nepřežilo celkem 14 lidí. Rozhodnutí Eitanova dědečka z matčiny strany odvézt později vnuka do Izraele bez svolení chlapcovy tety z otcovy strany vyvolalo mezi rodinnými příslušníky hocha právní bitvu.

Dva odlišné soudy v Izraeli rozhodly, že se má Eitan vrátit do Itálie, kde žije jeho teta Aya Biranová, které ho italský soud svěřil do dočasné péče. Peleg se však proti rozhodnutím odvolal a nyní případ prověřuje izraelský nejvyšší soud.

Podle Pelegova italského právníka muž chlapce odvezl, protože neměl dostatečnou důvěru v nestrannost italské justice. Itálie, která Pelega viní z únosu dítěte, vydala mezinárodní zatykač i na něj. Jeho obhájci žádají stažení zatykače.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat